ffa41
Basından-Birgün Gazetesi-Asgari Ücretli Zengin Vergisi Ödeyecek

Türk-İş, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Aralık ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 232.35 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 4 bin 014. TL oldu.

Türk-İş'in hesaplarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki yılın aynı ayına göre 151 TL ve yaşam maliyetinin ise 491 TL artış gösterdi. Bugün itibariyle asgari ücretten ele geçen net tutarın 891,03 TL olduğu vurgulanan araştırmada, "Fakat asgari ücretli çalışan, yılın son ayında bir üst vergi oranından vergi ödemek durumunda kaldığından eline daha az ücret geçecektir. Böylece asgari ücretli bu ay 'zengin vergisi' ödemek durumunda kalacaktır.

Asgari ücretin belirlenmesinde çalışanların -anayasa hükmü gereğince dikkate alınması gereken- geçim koşulları, tek bir işçi için net bin 458 TL'dir. Öncelikle yapılması gereken,insan onuruna yakışır bir asgari ücret için bu tutarın temel alınmasıdır" ifadeleri kullanıldı.

26.12.2014

 

 

GÜNDEM