ffa41
Basından-Birgün-Kıdem tazminatı konusunda her masada bir taslak var

Hükümetin, Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin yeni bir taslak oluşturduğuna ve eylül ayında yeni düzenlemenin gündeme alınacağına ilişkin haberler, çalışma yaşamı gündemine oturdu.

 

Hükümetin, Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin yeni bir taslak oluşturduğuna ve eylül ayında yeni düzenlemenin gündeme alınacağına ilişkin haberler, çalışma yaşamı gündemine oturdu. Ancak Bakanlık kaynakları ve CHP'li Süleyman Çelebi, bu konuda birden çok çalışmanın bulunduğu, eylül ayı içerisinde gündeme gelmesi beklenen herhangi bir taslağın ise bulunmadığı bilgisini verdi.

 

‘TASLAKLAR NETLEŞMİŞ DEĞİL’

DİSK eski Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Çalışma Bakanlığı'nın elinde kıdem tazminatıyla ilgili bir değil birden fazla taslak olduğunu kaydetti. Bu taslakların hiçbirinin netleşmediğini belirten Çelebi, hükümetin kamuoyunun tepkisini ölçmek için bazı taslakları çeşitli medya organları aracılığıyla gündeme getirdiğini iddia etti.

 

‘ENİNDE SONUNDA YAPACAKLAR’

Eylül ayında çalışma yaşamında ortaya konacak düzenlemelerle ilgili bilgi veren Çelebi, "Kıdem tazminatının 10 yıllık bölümlere ayrılması, taşeronlara yönelik düzenleme, esnek çalışma, sermayenin sürekli istediği şekilde kıdem tazminatının onların üzerinden alınarak fona devri gibi noktalar üzerinde duruyorlar" dedi.

Meclis'te ekim ayında sıcak bir gündem olacağını da belirten Çelebi, Kıdem Tazminatı Fonu taslağı oluşturulsa dahi , bunun ekim ayı sonrasında gündeme gelebileceğini, ancak martta yapılacak seçimler de düşünülerek düzenlemenin daha sonraya da ertelenebileceğini ifade etti. Çelebi, "AKP'nin hükümette olduğu süre içinde işçilerin güvencesi olan kıdem tazminatını eninde sonunda fona çevirmeye çalışlacağına inanıyorum" dedi.

 

'HENÜZ TASLAK YOK'

BirGün'e açıklamada bulunan bir Çalışma Bakanlığı yetkilisi de, eylül ayında Meclis'e, Bakanlar Kurulu gündemine veya sosyal taraflara sunulması planlanan bir 'Kıdem Tazminatı Fonu' taslağı bulunmadığını ifade etti. Yetkili, çalışma yaşamıyla ilgili değişiklikler konusunda Bakanlık içinde bir dizi çalışma yürütüldüğünü, ancak bu çalışmaların henüz taslak düzeyine gelmediğini söyledi. Bakanlık yetkilisi, "Eylülde gündeme gelmesi planlanan net konu, taşeron işçiliği. Kıdem tazminatı konusu da sadece taşeron işçilerin kıdem sorunuyla ilgili bir konu" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, sendikaların gösterdiği tepkiler üzerine talimat vererek çalışmanın rafa kaldırılmasını istemişti.

 

***

 

NE OLMUŞTU?

 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik bu ay içinde yaptığı açıklamada, "Eylül ayı içerisinde taraflarla üçlü danışmada görüşüp karara bağlayıp, değişiklikleri ekim ayında yasalaştırma gayreti içerisinde olacağız. Önce hükümet olarak, bakanlıklarla çalışma yapacağız, Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz ve çıkan çerçeveyi taraflarla tartışmaya açacağız ve parlamentoya taşımış olacağız." demişti.

H. BURAK ÖZ 28.08.2013

 

 

GÜNDEM