ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi- Kıdem Tazminatı Erdoğan a Gidiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu, taşeron işçilik, esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi konuları içeren kapsamlı bir çalışmayı Ekim ayının son haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını söyledi.


Bu konular üzerinde sendikaların da, işverenlerin de çalıştığını belirten Çelik, "Çalışma Meclisi'nde bunlar tartışıldı, tekrar nihai olarak taraflarla bir görüşeceğiz. Biz de mutfakta çalışmamızı, bürokrasi ve bütün bakanlıklar ile yaptık. İşçi ve işveren taraftarıyla görüşeceğiz, sonra Başbakan'a sunacağız" dedi.


Asıl nedeni söyledi sonra çevirdi      
TBMM'de düzenlenen Yeni Yasama Yılı Resepsiyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Faruk Çelik kıdem tazminatı ve taşeron işçilik konularının içeriğinin bilinmediğini belirtti. Çelik, bu düzenlemelerde işçinin bir kaybı olmadığını, düzenlemelerin istihdamı artırmaya yönelik olduğunu savundu.


AKP hükümeti, kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine gerekçe olarak, isçinin tazminatının ödenmemesini ileri sürmüştü. Oysa Çalışma Bakanı Çelik yaptığı açıklamada gerçek nedenin işverenlerin talebi olduğunu ağzından kaçırdı. "Bugün bana işverenler geldi, 'Ne olur, o kıdem tazminatından bizi kurtarın' dedi." diyerek açık veren Bakan, ardından sözlerini toparlamaya çalışarak şunları söyledi: "Niye? Ödememek için değil. İşçiler de aynı şeyi söylüyor. Bugün, Gebze'de bir fabrika kapanmış, 630 işçi tazminat alamamış. Sürdürülebilirliği kalmayan bir sistemle karşı karşıyayız, hem işçi açısından hem de işveren açısından."


Fon işçi içinmiş          
Kıdem Tazminatı Fonu ile işçinin kazanılmış haklarında geri gidiş olmayacağına ileri süren Çelik, "Tam tersine kazanamayan işçiye bir şey vermek istiyoruz. Fon ile yapmak istediğimiz o" dedi. Kıdem Tazminatı Fonu kurulması konusunda işçilerin de farklı görüşleri olduğunu söyleyen Çelik, "Madem kıdem tazminatını yüzde 10'u alıyor, yüzde 90'ı almıyor, bu yüzde 90'ma da verelim, o halde biraz süreyi 30 gün değil, 20 gün yapalım, diyenler de var. Bu görüşte olanlar da var ama bence Fon, bir kayıp oluşturmadan işi çözüyor" dedi.

Aydınlık 3.10.2013

 

 

GÜNDEM