ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi- İŞÇİ EYLEMLERİ YAYILIYOR

 Türk Metal Sendikası’nın örgütlü bulunduğu Bosch’ta çalışan işçilere geçen Nisan ayında 3 yılı kapsayacak toplusözleşmede yüksek oranda zam verilmesi üzerine, Oyak Reno, Tofaş ve Coşkunöz’de üretime ara veren işçilerin fabrika önündeki bekleyişleri sürüyor. İşçilere en büyük destek, aile ve yakınlarından geliyor. Özellikle gece fabrika önünde bekleyen işçiler aileleri tarafından getirilen battaniyelere sarılarak bekliyor. Bazı işçiler ise demir parmaklıklar arkasından çocuklarıyla hasret giderirken bazıları ise saz çalarak bekleyişlerini sürdürüyor. Eyleme; Mako, Maysan, SKT, Delphi-Pakart, Oto Trim, Farba, Valeo, Tredin, Rollmech, DJC, Kocaeli Ford, BSH, Eskişehir Arçelik işçileri de destek veriyor. Bursa ve Yalova’da bulunan işçiler ise Tofaş ve Reno işçilerine desteğe giderken dün Orhan Holding çalışanları da Reno önündeydi.

TÜRK BAYRAKLARI ASILDI

Aralarına sızarak provokatif eylemler yapılması olasılığını göz önüne alan işçiler aralarında güvenlik önlemi aldı. İşçilerin bulunduğu bölgeye şerit çeken işçiler bölgeye girmek isteyen kişilerin kimliklerini kontrol ediyor. Fabrika işçisi olmayan kişiler içeri alınmıyor. İçeriye sadece işçi yakınları alınırken eylemlerine devam eden işçiler, siyasetle işleri olmadığını, haklarını almak için burada bulunduklarını, aralarına bazı kişilerin sızarak eylemi farklı yönlere çekmelerini önlemek için bazı önlemler aldıklarını söyledi. Öte yandan işçilerin önceki gün itibarıyla fabrika girişine 6 Türk bayrağı ile “Ölmek var dönmek yok” pankartı asması dikkat çekti.

VALİDEN EYLEMİ DURDURMA GİRİŞİMİ

Reno’nun işçi temsilcileri, dün akşam Bursa Valisi Münir Karaloğlu’yla görüştü. Yapılan görüşmede Vali Münir Karaloğlu “Reno’da süren bu direniş, Türkiye ekonomisine zarar verir hale geldi, bu durum kabul edilemez” diyerek işçilerin eylemlerine bir anlaşma sağlanarak son vermelerini istedi. Reno ve Tofaş önünde toplanan işçiler ise aralarına yabancıların girmesine izin vermeden eylemlerine devam ediyor. Önlemlerini daha da artırmış durumdalar. Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de Reno kartı olmayan hiç kimseyi işçilerin toplandığı alana sokmuyor.

İŞÇİLERİN EYLEMİ TÜRKİYE'Yİ SARDI

Reno işçilerine destek eylemlerine sahne olan fabrikalar: Mako, Maysan, SKT, Delphi-Pakart, Oto Trim, Farba, Valeo, Tredin, Rollmech, DJC, Kocaeli Ford, BSH, Eskişehir Arçelik, Orhan Holding 

18.5.2015

 

GÜNDEM