ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi- Emek Kurultayına Katılan İşçilerin Ortak Görüşü: Artık Bir Şeyler Yapmalıyız!

Gazetemizin düzenlediği 2. Emek Kurultayında işçi sınıfının sorunları ve çözüm yolları tartışıldı. Petrol-İş Sendikası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kurultaya dörtyüz kişi katıldı.
Özelleştirme ve taşeronlaştırma ve ekonomi politikalarının emek üzerindeki etkisinin tartışıldığı kurultayda sorunun çözümünde siyasallaşmanın etkisi vurgulandı.


İşten atılan Sütaş işçilerinden Barış Beyhan, işçilerin birlik ve beraberlik içerisinde mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Beyhan, şunları ifade etti: "işçiler patronlardan korkuyor. Hep işten atılma korkusu altında yaşıyorlar. Biz işçilerin en büyük sorunu birlik içerisinde olmamak. Ağalara, beylere direnmek için örgütlenmek zorundayız. Sendikalaşmalıyız. işçilerin çoğu hak, hukuk aramayı bilmiyor. Bilinçlenmemiz gerekiyor. Güç artık patronların değil, işçinin olmalıdır."


'BİLİNÇLENMEK İÇİN KURULTAYDAYIZ'

İşçi ölümlerinin giderek arttığını vurgulayan Nestle'de işten çıkartılan Tekgıda-İş üyesi Uğur Çalış ise; "işçiler yıllardır sömürülüyor. Bizler bilinçlenmek için bu emek kurultaylarına katılıyoruz. Artık bir şeyler yapmamız lazım. Bakın işçi ölümleri artıyor, insanlar işten çıkartılıyor. Yapılan kurultay bizim için çok önemli. Burada bizim sorunlarımız ele alınıyor" dedi.


'MECLİSTE SORUNLARIMIZI HAYKIRAN PARTİ YOK'

Emrah Daştan isimli işçi de, işçilerin sendikalaşmak zorunda olduğunu belirterek, "Hakkımızı bilmeliyiz, işçilerin çoğu hakkını aramıyor. Çünkü hakkının neler olduğunun farkında bile değil" dedi.

Daştan şöyle devam etti: "Bu sömürüye karşı mücadele etmeliyiz, örgütlenmeliyiz. İşçiler artık mecliste olmalı. Meclis'te bizim sorunlarımızı yeteri kadar haykıran bir parti yok. Muhalefet neden birilerine kayıkçılık yapıyor. Padişah sözleri üzerine sürekli tartışıyor ama sorunlanmıza çözüm bulamıyor." Kurultayın işçilerin bilinçlendirilmesi için verimli olduğunu da vurgulayan Daştan; "Sorunlarımızın konuşulduğu her yerde, bize sahip çıkan herkesle birlikte olmalıyız, insanlar Acun'un programını izleyeceğine ya da maç takip edeceğine, böyle kurultaylara ve sempozyumlara katılarak haklarının ne olduğunu ve nasıl arayacağını bilmelidir" dedi.


'TAZMİNATLARIMIZ AYAKKABI KUTULARINDAN ÇIKTI'

Hey Tekstil'den çıkartılan işçilerden Enver Gedikoğlu da, kurultaydan çıkacak kararların olumlu ve işçiden yana olacağını söyledi. Gedikoğlu şunları belirtti: "Siyasi partiler, sendikalar emekçiden yana olmalıdır. Bizim sorunlarımızı artık görmeliler. Bayram, yılbaşı izinlerimiz verilmiyor. Hak ettiğimiz paraları zaten alamıyoruz Tazminatlarımız da ayakkabı kutularından çıktı."

29.12.2014

 

 

GÜNDEM