ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi- Belediye-İş: Hükümet tüm işleri taşerona açıyor

Sendikalardan gizlenen ve geçen aylarda Başbakanlık'a gönderilen taşeron yasa taslağına ilişkin son dönemlerde basın ve yayın organlarında çıkan haberler üzerine Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, hükümetin taşeron sistemini yaygınlaştırma amacında olduğuna dikkat çekilerek şunlar söylendi: 'Anti-demokratik taslak' "Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı taşeron yasa tasarı taslağının önümüzdeki günlerde bir Torba Yasa'nın içine eklenerek Meclis'e geleceğine ilişkin haber ve yorumlar basın yayın organlarında yer almaktadır. Ancak basma sızdırılan söz konusu taslak; Bakanlık tarafından sendika ve konfederasyonlara verilmemiştir. Aileleri ile birlikte milyonlarca emekçiyi ilgilendiren taslak; kapalı kapılar ardında, tarafların görüşleri alınmadan, tartışılmadan, tek taraflı olarak 'Her şeyi ben bilirim, ben yaparım' anlayışıyla hazırlanmıştır. Söz konusu taslak, hazırlanışı itibariyle bile anti- demokratiktir."

'Taşeron düzeni ortadan kaldırılmalı "Hükümet, tepki çeken taşeron kölelik sistemini yeniden parlatmak, sömürü ve talanı gizlemek için; bir algı yönetimi yaparak doğruyu yanlış, yanlışı doğru göstererek, cilalayıp yeniden ve daha geniş, yaygın bir şekilde pazarlama gayreti içine girmiştir" denilen açıklamada, "Hükümet taşeron işçisine haklar veriyorum aldatmacasıyla, tüm işleri taşerona açmaktadır. Söz konusu tasarı, kamuda hiçbir işçiye kadrolu, güvenceli bir iş imkanı sunmamaktadır. Tasarı mevcut yasal düzenlemelerde yer alan ve taşeronlaşmaya ilişkin kısmi, yetersiz sınırlandırmaları da ortadan kaldırarak taşeronlaştırmayı daha da yaygınlaştırmaktadır. Yaraman sahte umutlarla, boş vaatlerle; taşeron işçilerin sendikalı, güvenceli iş talepleriyle, beklentileriyle ve umutlarıyla oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Milyonlarca işçiyi köleleştiren, örgütsüzleştiren taşeron düzeni derhal kaldırılmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

16.5.2014

 

 

GÜNDEM