ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi-Taşeron İşçileri Haykırdı:Ölmeden Hakkımızı Verin

Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen binleree taşeron isçisi Karayolları Genel Müdürlüğü önünde toplanarak "Artık yeter, hakkımızı istiyoruz" dedi.

Yargıtay'ın 2011 yılı Aralık ayında verdiği "İşin başından itibaren asıl işverenin işçisi" kararına rağmen taşeron işçileri hükümet tarafından kadroya alınmadı, 40 aydır çeşitli eylemlerle kadro hakkım isteyen taşeron işçileri dün Ankara'daydı.

Türkiye'nin çeşitli illerinden otobüslerle başkente gelen binlerce taşeron işçisi Karayolları Genel Müdürlüğü önünden seslerini bir kez daha yükseltti.

"Yargı kararı uygulansın, adalet yerini bulsun". "Ant içtik kadromuzu alacağız" gibi dövizler taşıyan ve pankart açan işçiler, sık sık "İşçiler el ele genel greve", "Vur vur inlesin hükümet dinlesin" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" şeklinde sloganlar da attı.

Şehitler ve iş kazalarında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan işçiler, daha sonra istiklal Marşı'nı okudu. Eyleme Türk-lş Yönetim Kurulu, Tes-iş, Genel Maden-iş, Koop-iş, Maden-iş, Deriteks, Harb-iş, Şeker-iş, Basın-iş, Ankara Taşeron İşçileri Derneği, İşçi Partisi Ankara 11 Başkanlığı ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da destek verdi.


Karayolları Genel Müdürlüğü önünde konuşan Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, talepler yerine gelene ve yargı kararları uygulanana kadar işçilerle beraber olmaya devam edeceklerini kaydederek şunları söyledi:


ATALAY: SORUMLU AKP İKTİDARIDIR!

"8 ay boyunca gitmediğimiz kapı kalmadı. Başbakan'dan Cumhurbaşkanı'na, anamuhalefet partisine herkes artık bu konu hakkında bilgi belge sahibi. Maliye Bakanı duymazlıktan, görmezlikten geliyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama yok. 3 yıl önce onaylanmış bir yargı kararı uygulanmıyor. Bunun sorumlusu AKP iktidarıdır. Bu ülkede uyuyan sendikalar var, bizim de uyuyanları uyandırma mecburiyetimiz var. Bu sorun halledilemiyorsa nasıl halledilmesi gerektiğini AKP de, siz de, tüm Türkiye de görecek. Hiçbir yerde yaprak kımıldatmayız, haberiniz olsun."


Türk-iş Genel Mali Sekreteri, Yol-iş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar da yaptığı konuşmada yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını ve eylemlerin burada bitmeyeceğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Esas kadromuzu uygulamayan siyasi iktidara sesleniyorum, bu insanların köle gibi çalıştırılmalarını mı izleyeceksiniz? Bu meydanlar ısınıyor, ısınmaya da devam edecek. Bu işçilerin haklarını vermek için Soma, Ermenek gibi başımıza bir şey gelmesini mi bekliyorsunuz? Ölü toplayıcı haline geldik. Biz ölmeden bizim hakkımızı verin, Bu sese kulak verin. Bize diyorlar ki; paralarını verelim, kadro vermeyelim. Biz paranın nasıl kazanılacağını iyi biliriz, siz nasıl vereceğinizi bile bilmiyorsunuz. Buradan basın mensuplarına da sesleniyorum. Bu mücadeleyi görün, bu işçilere kulak verin, seslerini duyun."


'İSÇİLERE GEREK YOKSA O MAKAMI BIRAKIN'

İşçilerin Ankara'ya gelmesinin engellediğine dikkat çeken Ağar, "Eğer buraya geldiniz diye bir işçinin başına bir şey gelirse o şantiyeyi başlarına yıkarız. Bu işçiler kadroya geçerlerse çalışmaz diyorlar. Çok ayıp o işçilerin yaptığı işlerle övünmesini biliyorlar. Bu işçilere gerek yoksa sizlere de gerek yok bırakın o makamı" ifadelerini kullandı.

KÜRSÜDE konuşan Karayolları taşeron işçisi Mustafa Dağtekin de yaptığı konuşmada görüşlerini şöyle açıkladı:

"Duy bu sesi Ankara'nın beyleri, paşaları! Bu ses karayollarının yiğit emekçilerinin sesi. Bu mücadelenin sessiz kahramanları, taşeron işçileridir. Bugün siyasi partiler taşeronun farkına vardıysa bunda hepimizin katkısı vardır. Biz sabırla, kararlılıkla öğrenmeye ve örgütlenmeye devam edeceğiz. 40 aydır bir haksızlık ve hukuksuzluk yaşanıyor, bu vicdansızlıktır. Biz taşeronlaşmaya karşı verilen mücadelede emeğin kutup yıldızlarıyız. Birileri pisi pisine ölmeyi kader diye kabul ettirmek istiyor. Bunu kabul etmiyoruz. Artık yeter diyoruz. Karayolları taşeron işçisi de bir katliamla karşı karşıyadır. Anayasal hakkımız yok sayılıyor, hakkımız ıgn, çocuklarımızın geleceği için ülkenin dört bir yanından geldik, insan gibi yaşamak istiyoruz, kadro hakkımızı istiyoruz, toplu iş sözleşmelerimizi, geçmiş yıllara dönük alacaklarımızı istiyoruz. Biz haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Hiç kimse Karayolları taşeron işçilerinin sabrını sınamaya kalkmasın. İşçi her şeyin farkında, artık kral çıplaktır!"

25.11.2014

 

 

GÜNDEM