ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi-THY işçilerinden Türk-iş e ne yaptınız? tepkisi

Türkiye Barolar Birliği'nin Sempozyumu'nda, AKP'ye ve THY Yönetimi'ne teslim olmayacaklarını belirten THY işçileri, Türk-İş'e de "Gölge etmeyin başka ihsan istemez" dedi. Direnişlerinin 513. gününe giren Hava-İş'e bağlı THY çalışanları, Gebze'de her türlü zorluğa rağmen mücadelelerine devam eden Feniş Alüminyum işçileri, DİSK/Genel-İş'e bağlı İzmir İzelman ve İzenerji işçileri, Türkiye'nin ilk AVM grevini kazanımla sonlandıran Leroy Merlin işçileri ve avukatlar Türkiye Barolar Birliği'nin "THY Grevi Bağlamında Uçuş Güvenliği ve Çalışma Barışı Sempozyumu"nda bir araya geldi.


Türkiye Barolar Birliği'nin Konferans Salonu'nda gerçekleşen sempozyuma milletvekillerinin yanı sıra Türk-İş ve DİSK'in temsilcileri katıldı. 'Ortak payda emek' TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, sempozyumda yaptığı açılış konuşmasında işçiler ve avukatlarm ortak paydasının emek olduğunu belirterek, amaçlarının, emeğin birlikteliğinin yarattığı gücün önce kendileri tarafından anlaşılmasını sağlamak, sonra da toplumsal barışın, huzurun, ilerlemenin, refahın, çağdaşlığın ve Cumhuriyet değerlerinin bu birliktelik sayesinde gerçekleşebileceğini tüm topluma anlatmak olduğunu dile getirdi. Feyzioğlu, sendikaların susturulmaya çalışıldığı ve işçilerin sosyal güvencelerden mahrum bırakıldığı bir ortamda çalışma barışının sağlanmasının imkansız olduğunu belirtti.


Sempozyumda 1. Oturumunun başkanlığını yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Emekli Müsteşarı Necdet Basa, yakın zamanda açıklanan ilerleme raporundaki sendikalar ve toplusözleşme kanunu ile iyileştirmeler yapıldığı yönündeki tespitleri işaret ederek eleştirdi. Basa, referandum sırasında emek hayatını rahatlatacak uygulamalar tahhattüt edildiğini ancak tam tersine grev haklarının genişletilmesi bir yana daraltıldığım söyledi.

'Suskun Türk-İş istemiyoruz'

Türk-İş Genel Sekreter Yardımcısı Naci Önsel de konuşmasında THY grevine değerlendirdi. Önsel, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun sendikaların tüm grevlerini ve özellikle THY grevini destekleme kararı aldığını hatırlatarak bundan sonrada desteklerinin devam edeceğini ifade etti. Önsel'in bu konuşması işçilerin tepkisine neden oldu. İşçiler, "Ne yaptınız bugüne kadar" diyerek "Suskun Türk-İş İstemiyoruz", "Yandaş Türk-İş İstemiyoruz" sloganları atarak Türk-İş yönetimini protesto etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Emekli Müsteşarı Necdet Basa'da "Yeniden Ankara'da Türk-İş var denilmesini istiyoruz" dedi. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin de konuşmasında "Bugüne kadar bizi hep rujumuzla, etek boyumuzla, üniformalarımızın hangi marka olacağıyla, THY'nin verdiği uçak siparişleriyle, THY'nin nakit kâra geçen tek şirket olmasıyla tartışıldık hep. Ama hiç yaldızlı vitrinin arkasında çalışan bizlerin Afrikalı kölelere benzer şartlarda çalıştırıldığıyla tartışılmadık. THY'yi bulunduğu bu noktaya işçiler getirdi" dedi. Ayçin, THY Yöneticilerini eleştirerek şunları söyledi:

 

"Otogazcı, Fırıncı, Makasçı THY'de yönetici yapıldı. Hamdi Topçu, Temel Kotil'e, hosteslerin dinlenme odaları nerde diye sorsanız yardımcıları olmadan bulamazlar. THY'deki yönetim göstermelik bir yönetim. Başındaki kişi tvveet atmaktan başka bir şey bilmiyor. Bir gün tatile gitmiş çayını yudumluyorum diye tvveet atıyor. Onun çay içtiği günde 2 pilot kaçırılıyor. Gazeteciler arıyorlar konuyu sormak için, 'Ben şimdi tatildeyim' diyor. Bu şirketler 'Birleşmekten başka çare yok' THY işçileri de sempozyumda konuşmalar yaptı.


Grevlerini başarıyla sonuçlandırıncaya kadar mücadele edeceklerini belirten işçiler, AKP'yi ve THY Yönetimini sert bir dille eleştirdi. Kabin Amiri Meltem Akdağ özetle "Durmadan yiyorlar, şişiyorlar ve bizi eziyorlardı. Bu da yetmedi 'Grev hakkınızı elinizden alacağız' dediler, bu da yetmedi işten attılar. Bizim buna bir dur dememiz lazımdı" dedi. Akdağ da "Biz 500 gündür direniyoruz. Bugüne kadar nerdeydi bu Türk-İş" diyerek Türk-İş Yönetimi'ni eleştirdi. Akdağ, "Arkadaşlar birleşeceğiz bundan başkada çare yok" şeklinde konuşu. bu anlayışlarla yönetiliyor."


Türk yönetimini de sert bir dille eleştiren Ayçin, "Hamdi Topçu THY'deki yerleri bilmiyor da Türk-İş'in başkanı grevin nerede yapıldığını biliyor mu? Türk-İş Yönetimi bizim hangi gerekçelerle greve çıktığımızı bile bilmiyor. Bir de çıkmış biz destek oluyoruz diyorlar. Arkadaş samimi olarak çıkar dersin ki bana muhalif sendikanın grevine sahip çıkmak istemiyorum. Bu daha samimi olur. Bizim sizden bir isteğimiz yok. Gölge etmeyin başka ihsan istemez" 'AKP'ye teslim olmayız' Ayçin konuşmasında sendikalarının karşılaştıkları hukuksuzlukları da anlattı. Ayçin, "Biz sadece işten atmalarla grevlerle uğraşmıyoruz aynı zamanda hukuksuzluklarla da mücadele ediyoruz" şeklinde konuştu. Ayçin, THY Yönetimi'ne ve AKP'ye teslim olmadıklarını bundan somada olmayacaklarını söyledi.

24.10.2013

 

 

GÜNDEM