ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi-Asgari Ücretli Borç Sarmalında

Asgari ücretle hayatını sürdüren işçiler mevcut 1300 liranın yetmediğini belirtti. 1600'ün bile az geleceğini vurgulayan işçiler, kredi kartlarıyla hep bir sonraki aydan yiyerek geçinmeye çalıştıklarını söyledi. Milletvekili maaşlarının yüksek oluşundan şikayet etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 asgari ücret zammını belirlemek için Çalışma Bakanlığı ve Türk-İş ev sahipliğinde 2 kez toplandı. İşçi kesimi temsilcisi Türk-İş 1600 liraya imzaya hazır olduğunu her fırsatta vurgularken işveren temsilcisi TİSK "Geçen yıl yapılan zammı 2 yıllık kabul ediyoruz" diyerek sıfır zam talebinde bulundu. Geçen haftaya kadar sessiz kalan hükümet tarafı ise Çalışma Bakam Mehmet Müezzinoğlu'nun "1600 mümkün görünmüyor" açıklamasıyla rengini belli etti. Komisyon 24 Aralık'ta üçüncü toplantı için bir araya gelecek. 

Bunlar tartışılırken Aydınlık, Gaziantepli işçilerin nabzını tuttu. Şehrin en işlek caddesinde "Asgari ücret kaç lira olmalı" sorusunu yönelttiğimiz vatandaşlar en az 1600 lira olmasından taraf. Gaziantepliler, önemli gider kalemi olarak kira bedellerinin en düşük 500-600 lira olmasından da şikâyetçi. Vatandaşların büyük çoğunluğunun, Suriyelilerin şehirde yaptığı işlerden ve hükümetin onlara olan desteğinden duyduğu rahatsızlık da dikkat çekti. Bir sorup bin ah işittiğimiz vatandaşlardan belediyelerde taşeron işçisi olarak çalışanlar ise işini kaybetme korkusuyla derdini anlatmaktan bile çekindi. 

Bir telekomünikasyon firmasında çalışan Necati Mehmet Eriş 1200 lira maaş aldığını, prim sistemlerinin de olduğunu ancak primleri almanın çok zor olduğunu söyledi. Eriş, maaşını nasıl harcadığını da şöyle anlattı: "Aldığım 1200 lirayla kredi kartı borçlarımın aylık asgari limitlerini ödüyorum. Bir ay borçlu devam ediyoruz, aldığımız maaşı direkt bankaya teslim ediyoruz. Tekrar kredi kartından harcama yapmaya devam ediyoruz. 1200 lira gerçekten komik bir rakam, yetmiyor. Gönül ister ki 2 bin lira olsun. Bari 1450-1500'e bağlasınlar." 

1300 LİRAYLA 4 ÇOCUK 

Öğretmenlik için staj yaptığını söyleyen Minüre Karakurt; evli, çocuğu olan biri için 1300 liraya bugünün şartlarında geçinmenin mümkün olmadığını belirtti. Çocuk masrafı, eğitim, ev kirası gibi gider kalemlerini sayan Karakurt, asgari ücretin 1600-1700 lira yapılmasının şart olduğunu düşünüyor. Yanındaki arkadaşı da söze girerek şöyle konuştu: "Babam 4 çocuk okutuyor, ben şu an lise okuyorum ama üniversiteye de gideceğim sonuçta. Ayda 2 bin lira rahat harcıyoruz, babamın aldığı para da 1300 lira. Aile büyüklerinden yardımcı olanlar var, açığı onlarla kapatıyoruz." 

Gaziantep'in önemli firmalarından biri olan SANKO'da kaynakçı olarak çalıştığını söyleyen Selçuk Aya, asgari ücretin üstünde maaş aldığım ancak arkadaşlarının 1300 lira aldığım; 300 liralık zammın da yetersiz olacağını söyledi. Aya, ev kirasının 500 lira olduğu şartlarda, diğer giderlerden sonra cepte para kalmayacağına vurgu yaptı. 

ÖBÜR AYA KADAR NE YAPACAĞIM? 

Şirket elemanı olarak Şahinbey Belediyesinde temizlik işlerinde çalışan Veysel Kahraman 1600 liranın da yeterli olmayacağını söyleyerek hükümete çağrıda bulundu: "Başbakanımız elini vicdanına koysun; en az 1700-1750 olmasını istiyoruz." Kahraman aldığı maaşı nasıl harcadığını da şöyle anlattı: "Şu anda 1300 lira alıyoruz. Maaşı çektiğim anda cebimde kalan 100 lira para, başka kalmıyor. Evim kira değil, babamın evinde oturduğum halde yetiştiremiyorum. Bu ay maaşımı çektim şu an kalan 120 lira. Ben öbür aya kadar 120 lirayla ne yapacağım? Zaten yemek, çay, sigara dediğin zaman da kalan para yetmiyor. İki tane de çocuk okutuyorum." 

BANA MI YETSİN, EVE Mİ KİRAYA MI? 

İşverenlerin fazla bir artışa izin vermeyeceğine inanan Mehmet Bayındır ise işvereni de işçiyi de üzmeyecek bir rakam olarak 1600-1700 liranın orta yol olacağını düşünüyor. "Gönül ister ki 2 bin lira olsun ama olmaz" diyen Bayındır, nedenini de şöyle açıklıyor: "Çünkü bunu işveren kabul etmez." Bayındır aylık giderlerini de anlattı: "Aylık 1500 rahat harcanıyor; kahvaltın, yemeğin, suyun, elektriğin, ev kiran, bunların hepsi gider. Bugün çocuğun okuyor, 120150 liradan aşağı servis yok. Geçim zorlaşmış. Eğer 1600-1700 olursa ortalama iyi olur." Bir mağazada tezgâhtar olan Halil Çalış da 1300 lira aylık aldığım, arkasında ailesi olmasa geçinemeyeceğini belirtti. Aldığı 1300 lira maaşın gider kalemlerinin altında kaldığını anlatan Çalış, "Bana mı yetsin, eve mi yetsin, ev kirasına mı? Ortalama 2 bin lira olsa rahatlıkla bir insan geçinir" dedi.

19.12.2016

 

GÜNDEM