ffa41
Basından-Aydınlık GÜÇLÜ VE COŞKULU 1 MAYIS

EMEK GÜÇLERİ KADIKÖY'E!

1 Mayıs için geri sayım başladı. Emekçiler, sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri son hazırlıkları gözden geçirirken, işçi önderleri bayram kutlamaları için neden Kadıköy'ü seçtiklerini anlattı


TÜRK-İŞ'E BAĞLI SENDİKA LİDERLERİNDEN İSTANBULLULARA ÇAĞRI

1 Mayıs hazırlıkları tamamlandı. Sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri 1 Mayıs kutlamalarını hangi alanda yapacağını netleştirdi. Aydınlık'a konuşan sendika başkanları işçi sınıfının sorunlarının alan tartışmalarının gerisinde kalmasından şikayetçi. Emekçilerin taleplerinin haykırdığı bir gün olması için tüm emekçileri 1 Mayıs'a çağıran sendika başkanları şu mesajları verdi.


'Kara düzene yeter diyeceğiz' 

Türk Metal Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak:
Biz bu 1 Mayıs'ta bu sorunlarımızı dile getireceğiz ve bunların çözülmesi için işçi sınıfını n güçlü iradesini ortaya koyacağız. Artık bu kara düzene yeter demek için haykıracağız. Zaten o nedenle alanlardayız. Mesajımız şu olacak: Bu ülkede emeği ile geçinenler, almteri dökenler insanca bir yaşama kavuşana kadar mücadele edeceğiz, alanlarda olacağız ve bu taleplerimizi haykıracağız. Türkiye'de kölelik düzenine son vereceğiz.

1 Mayıs'ı İstanbul Kadıköy Meydanı'nda ve ayrıca tüm illerde TÜRK-İŞ öncülüğünde ve girişimiyle yapılmasını kararlaştırdık. Kadıköy'e ve tüm illerdeki kutlamalarımıza, toplumun emek ve demokrasiden yana tüm kesimlerini davet ediyoruz, destek ve katılımlarını bekliyoruz.

'1 Mayıs başkaldırı olmalı'

Tek Gıda-İş Genel Başkanı SGBP Dönem Sözcüsü Mustafa Türkel:
"Kadıköy'de ve Türkiye'deki bütün meydanlarda yapılacak mitingler, taşeronlaşmaya karşı, işçi ölümlerine karşı, çalışma koşullarının olumsuzluğu, insan hayatının bu kadar ucuz olmasına karşı, sendikal örgütlenmenin önündeki engellere karşı ve özgürlüklerin sınırlanması ve ikitadarın faşizan uygulamalarına karşı bir başkaldırı olmalı. Adalet duygusunun öne çıktığı, baskılara karşı birlikteliğin öne çıktığı bir duruş sergilenmeli diye düşünüyorum. Umarım bu ayrıştırılan son 1 Mayıs olur."


'İşçilerin sorunlarının söyleneceği yer önemli'

 Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul:

"Bu herhangi bir konferadasyonun bayramı değil işçilerin bayramı, ayrışmamalıyız. Bu ayrışma sendikaların siyasi ideolojilerini ön plana çıkarmalarından dolayı kaynaklanıyor. Ülkeyi yönetenler ülkeyi ayrıştırıyor konfederasyonlar da bunlara çanak tutuyor. Öncelikle işçilerin sorunlarını söyleyeceği yer önemli orası burası fark etmez. Taksim'i tercih edenler de, Kadıköy'ü tercih edenler de istedikleri yerde ısrar etmeleri için yönlendiriliyor."


'Sorunlarımız yer taştışmasının arkasında'

TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat:

"Başkanlar kurulumuzun kararı ile Kadıköy olsun dedik. Çalışanların sorunlarının ağırlaştığı bir dönem yaşıyoruz. Bu yüzden yer tartışması yerine işçilerin sorunlarım tartışmalıyız. Yer tartışması ile sorunlarımız gündemin dışında kalıyor. Kamuoyu sadece yer tartışmalarını görüyor. Yaşadığımız emek sömürüsü gündeme gelmekten uzak kalıyor. Bu defa Kadıköy'de kendi sorunlarımızı dile getirmeyi istiyoruz. Aldığımız haberlere ve görüşmelerimize göre işçi sınıfı da yoğun bir şekilde Kadıköy'deki kutlamalara katılacak. Başta sivil toplum örgütleri olmak üzere duyarlı olan bütün kesimleri ve halkı davet ediyoruz."


'Kadıköy'de sorunlarımızı dile getireceğiz'

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın:

Türk-İş'in aldığı karar doğrultusunda Kadıköy'e gidiyoruz. Sendikaların öncülüğünde, emeğe gönül vermiş gruplarla yapılan bir kutlamada sorun çıkacağını düşünmüyorum. Alan tartışmaları ile işçi sınıfının taleplerinin öne çıkmamasından rahatsızlık duyuyoruz. Özellikle kıdem tazminatının esnekleştirilmesi gibi ciddi sorunların olduğu dönemde bunların konuşulamaması, kaygı verici. Biz 1 Mayıs'ın özüne, ruhuna uygun kutlanması işçi sınıfının, acil, yakıcı sorunlarının yüksek sesle dile getirilmesinden yanayız. Umarım bu şekilde 1 Mayıs gerçekleşir. Kadıköy'de bunları dile getireceğiz. Ama bütün işçiler tek bir alanda olabilseydik daha güçlü bir ses çıkardı.

Aydınlık 30.4.2014

 

 

GÜNDEM