ffa41
Basından-Aydınlık-İş Hukuku Uzmanı Direnişteki İşçileri Uyardı: İş Akdiniz Feshedilirse 1 Ay İçinde Dava Açın

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Av. Dr. Murat Özveri, direnişin 11. gününde işçileri ziyaret etti. KOCAELİ'de binlerce Ford Otosan işçisinin insanca yaşam için başlattığı eylem 11. gününü geride bıraktı. Direnen işçilere bir destek de Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Av. Dr. Murat Özveri'den geldi. Özveri, işçileri direniş alanında ziyaret ederek, hukuki konulardaki sorularını yanıtladı.

27 yıldır iş hukuku üzerine çalıştığını ve çeşitli sendikalarda görev yaptığını anlatan Dr. Özveri, direnişteki işçilere önemli uyarılarda bulundu. Dr. Özveri, işveren tarafından iş akdinin feshedildiğine ilişkin tebligat veya kısa mesaj alan işçilerin, bir ay içinde kesinlikle dava açması gerektiği uyarısında bulundu.

'İŞVEREN TEMERRÜDE DÜŞTÜ'

Dr. Murat Özveri, işverenin çalışma şartlarını her açıdan üretime uygun hale getirmesi gerektiğini belirterek, "Somut olayda işverenin fiziki ve ekonomik açılardan üretime uygun hale getirmediğini görüyoruz. İşveren hukuki bir terim olarak temerrüde düşmüştür. Bu durum, işçilere eylem yapma hakkını vermektedir. Önemli olan buradaki direniştir. İşçiler yaptıkları direnişle, 12 Eylül döneminden bu yana, hükümetiyle, işvereniyle, işveren sendikasıyla ve işçi sendikasıyla kurulmuş bir baskı düzenini ortadan kaldırıyor. 40 yıllık çarpık düzene işçi, emeğini savunarak başkaldırıyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'YE ÖRNEK MÜCADELE'

Ford Otosan işçisinin verdiği mücadeleyle tüm Türkiye'ye örnek olduğunu anlatan Dr. Özveri, "Sizler sadece kendi çocuklarınız için değil, tüm Türkiye için, bizim çocuklarımız için de mücadele ediyorsunuz. Bu nedenle hukukçular olarak sizlerin yanındayız" diye konuştu.

İş Hukuku Uzmanı Dr. Murat Özveri'nin açıklamaları işçiler tarafından ilgiyle izlendi.

Almanya'dan direnişteki işçileri ziyarete gelen işçi heyeti, temsilciler kuruluna desteklerini iletti.
Direnişteki işçiler, aileleriyle birlikte hak arama mücadelesini sürdürüyor.

İşçinin kucağındaki kız çocuğu, bir anda ilgi odağı oldu.

İşçilere halk desteği en üst seviyede... Direnişteki işçileri ziyaret edenler yanlarında ikramlarıyla geliyor.

Buz gibi bir gecenin ardından güne uyanan Ford işçileri, bir hayırseverin alanda dağıttığı çorbayla ısındı.

İşçileri ziyarete gelen Kavaklı Gençlik Derneği üyesi esnaflar direnişe desteğini gösterdi. İşçi-esnaf buluşması, alanda coşkuya neden oldu.

Muhtarlar, esnaf ve halkın direnişe desteği sürüyor.

İşçiler, halktan gelen odunları yakarak ısınıyor, semaver yakıp çay demliyor.

Gölcüklü esnaf, işçilere kamyonetle su gönderdi.

31.5.2015

 

 

GÜNDEM