ffa41
Basından-Aydınlık-Hükümet Tepki Çeken Fon Sisteminde Israrcı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı’nın işleyişiyle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye iş Kurumu (İŞKUR) il müdürlerinden, video konferans yöntemiyle bilgi aldı. SGK'nın toplantı salonundan, 81 il arasından belirlediği Ağrı, Balıkesir, Bayburt, Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Rize ile bağlantı kuran Müezzinoğlu, il müdürlerine sosyal güvenlik ve istihdamla ilgili çeşitli sorular yöneltti. 

Toplantıda Denizli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdullah Mersin'in, ziyaret ettikleri bir vatandaşın "emekliliği sırasında işvereninin yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle kıdem tazminatının yansım alamadığını" ilettiğini aktarması üzerine Müezzinoğlu, "Bu şunu gösteriyor, bizim en kısa sürede kıdem fonunu kurmamız lazım. Sendikalı olsa bile, kıdem fonu kurulmadığı sürece patronun koşullarına göre sorunlar yaşayabiliyor" ifadelerini kullandı. 

YARI YARIYA DÜŞÜRME PLANI 

Hâlbuki dönemin Çalışma Bakam Süleyman Soylu kıdem tazminatının fona devredilmesiyle mevcut halinden yarı yarıya kadar düşeceğini itiraf etmişti. Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin 15 Nisan 2016 tarihinde makamına yapığı ziyarette konuşan Süleyman Soylu, kıdem tazminatıyla ilgili işverenin yükünün farkında olduklarını ve bunu çözmek için, "bireysel kıdem tazminatı hesabı" açılarak işverenin bu konudaki yükünün hafifleyeceğini söylemişti. Soylu, kıdem tazminatı ile ilgili yüzde 8.33 olan rakamın, kademeli olarak yüzde 3.75'e indirilmesi için çalışma içinde olduklarını kaydetmişti.

26.1.2017

 

GÜNDEM