ffa41
Basın cumhuriyet:Kıdeme Taşeron Makyajı

Kıdeme Taşeron Makyajı

Hükümet, 1 Mayıs öncesinde, emekçilerin sert tepki gösterdikleri, işverenlerin ise bir an önce çıkarılmasını istedikleri Ulusal İstihdam Stratejisi’ni (UİS) yaşama geçirmek için çalışmalarına hız verdi. Ekonomi alanındaki bakanlar paket üzerinde çalışmaya başladı. Hükümet, özellikle kıdem tazminatında yapılacak değişikliğe gelecek tepkileri azaltmak için taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyi de paket içerisine aldı.

 

Hükümetin tam da “1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” öncesinde yeniden gündeme getirdiği UİS, kıdem tazminatının fona devredilmesi, bölgesel asgari ücret, esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılması, özel istihdam büroları (kiralık işçilik) düzenlemelerini içeriyor. Yıllardır kıdem tazminatının yüksekliğinden yakınan işverenler, paketin bir an önce çıkmasını istiyor.

Genel grev nedeni

Türkiye’de var olan esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşmadığına işaret edilen UİS’de, bazı esnek çalışma biçimleri olarak “uzaktan çalışma, esnek zaman modeli, iş paylaşımı, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi” sıralanıyor. UİS’de “kıdem tazminatının yüksekliğine” de dikkat çekilirken, “İşgücü Piyasasında Güvence ve Esnekliğin Sağlanması Politikaları” başlığı altında, şöyle deniliyor:

 

“Esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliği arttırılacaktır. Mevzuatta düzenlenmemiş olan esnek çalışma biçimleri için yasal düzenlemeler yapılacaktır. Ekonomik koşullara uygun olarak asgari ücretle ilgili düzenlemeler yapılacaktır. Tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan bir kıdem tazminatı reformu yapılacaktır.”

 

İşçi konfederasyonları kıdem tazminatında getirilmesi planlanan fon uygulamasına tepki gösteriyor. Hükümet, özellikle kıdem tazminatında yapılacak değişikliğe tepkileri azaltmak için taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyi de pakete dahil etti. Buna karşın kıdem tazminatı işçi konfederasyonları için “kırmızı çizgi.” Türk-İş’in son yapılan 21. Genel Kurulu’nda delegelerin oybirliğiyle “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev nedenidir” kararı alınmıştı. DİSK’in de benzer kararları bulunuyor.26.04.2012 CUMHURİYET

 

 

GÜNDEM