ffa41
Basın açıklaması -BELEDİYE İŞÇİSİNİN ANAYASAL SENDİKA SEÇME HAKKINA MÜDAHALE SUÇTUR.

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRE BAŞKANI, PARKLAR VE YEŞİL ALANLAR DAİRESİ BAŞKANI, İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANI VE TOPLU TAŞIMA DAİRESİ BAŞKANLARINI UYARIYORUZ.

GİTTİĞİNİZ YOL, ÇIKMAZ BİR YOLDUR. HAKKANİYETLİ OLUN, HUKUKA UYUN.

BELEDİYE İŞÇİSİNİN ANAYASAL SENDİKA SEÇME HAKKINA MÜDAHALE SUÇTUR.

 

Ordu’da 2018 yılı başında daire başkanları ve amirler aracılığıyla üyelerimizi Anayasaya, yasaya aykırı bir şekilde baskı ve tehditle Hizmet-İş’e üye olmaya zorlanmıştı. Ancak Ordu Büyükşehir belediye işçileri kendisine baskı yapanlara tokat gibi bir cevap vererek “Sendika seçme hakkına müdahale suçtur, sendikamız Belediye-İş’tir” dedi.  Dün küçük dağları ben yarattım edasıyla kasım kasım gezinip caka satanlar bugün yoklar. Belediye işçileri ve Belediye-İş görev başında.

DÜNDEN DERS ALMAYANLAR İÇİN TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.

Yaşananlardan sonuç çıkarılmadığı için, Ordu’da isimler değişiyor ama adaletsiz ve hakkaniyetsiz anlayış değişmiyor.  Bugün de Ordu Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Abdulkadir HATİPOĞLU, Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Üstün BOL İtfaiye Dairesi Başkanı Adnan Meral ve Toplu Taşıma Dairesi Başkanı Özgür DAYI ORBEL’de belediye işçilerinin sendika seçme hakkına müdahale edip, belediye işçilerini Hizmet-İş adlı yapıya üye olmaya zorluyor.

Belediye-İş’in yasal örgütlenme girişimini engellemek için çırpınanlar hangi menfaat uğruna hormonlu Hizmet-İş’e üye kaydetmek için maaşlı elaman gibi çalışıyor.

Yaptığınızla işçileri birbirine düşürüyorsunuz. İşçiler arasında bölücülük yapıyorsunuz. Yaptığınız bu adaletsizlikler ve hukuksuzlar yüzünden ortaya çıkacak huzursuzluklardan siz sorumlusunuz.

Uyarıyoruz… İşçilerin e-devlet şifrelerini alarak Hizmet-İş’in tetikçiliğini yapmak ahlaksızlıktır, hukuksuzluktur. 

Bizler de belediye işçileri de Hizmet-İş denen bu yapıyı çok iyi biliyoruz.

Bunlar çıkarları uğruna belediye işçisinin alınıp satılabildiğini düşünen, kartvizitle üye kaydeden, dün önlerinde iki büklüm durdukları hocalarına bugün küfreden, çatal dilli hormonlu sözde sendikalardır.

Sayın Abdulkadir Hatipoğlu, Sayın Üstün Bol, Sayın Adnan Meral ve Sayın Özgür DAYI sizleri uyarıyoruz.

Gittiğiniz yol çıkmaz bir yoldur. Hakkaniyetli olun, hukuka uyun.  Çünkü bu anlayışla giderseniz bugün dikkate almadığınız hukuk yarın sizlere de lazım olacak.

İŞÇİNİN SENDİKA SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE ETMEK SUÇTUR.

Sendika özgürlüğü, Uluslararası sözleşmeler ve Anayasa tarafından güvence altına alınan sosyal ve temel haktır. Sendika özgürlüğü, Anayasa madde 2’de ifadesini bulan “sosyal devlet” ilkesinin gerçekleşmesinin de aracıdır.

Nitekim 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 17. maddeye göre sendikaya üye olma serbest olup, hiç kimse sendikaya üye olmaya veya üye olmamaya zorlanamaz. Yasa hükmü açık ve nettir. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” başlıklı 118. maddesi “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demektedir. Bu maddeye aykırı davrandıkları için ceza alan belediye başkan ve görevlilerine ilişkin kararlar da açıktır.

Arkamız sağlam bize bir şey olmaz demeyin. Dün bize bir şey olmaz diyenlerin bir kısmı bu cennet vatandan kaçtı. Onlar şimdi vatansız. Bir kısmı hapiste. Bir kısmı da koltuklarını bırakmak zorunda kaldı.

Hiçbir kötülük, hukuksuzluk cezasız kalmaz. Er ya da geç hukuksuzluk yapanlar yargı karşısında gereken cezayı görür. Gün gelir bugün ayaklar altına aldığınız hukuka yarın en çok sizlerin ihtiyacı olur. Sizlere tavsiyemiz Hizmet-İş’in tetikçiliğini yapıp işçinin sendika seçme hakkına müdahale etmeyin. Siz asıl işiniz olan Ordu halkına hizmeti yapın, hukuka aykırı haddinizi ve boyunuzu aşan işlere bulaşmayın. Saygılarımızla. 07.12.2018

 Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM