ffa41
Basın açıklaması-RİZE HEMŞİN DE TOPLU SÖZLEME GÖRÜŞMESİNDE ÇİRKİN SALDIRI…

RİZE HEMŞİN DE TOPLU SÖZLEME GÖRÜŞMESİNDE ÇİRKİN SALDIRI…

Toplu Sözleşme için Belediye Başkanı’nın makamına çağrılan Belediye-İş Sendikası işyeri Temsilcisi, Muhasebe Müdürü’nün saldırısına uğradı.

 

Belediye-İş; Temsilcisinden Şube Yönetim Kurulu Üyelerine, Genel Merkez Yöneticisinden Üyesine kadar, karşılaştığı tüm hukuksuzlara ve zorbalıklara rağmen korkmadan, çekinmeden mücadelesine kesintisiz devam eden, üyelerinin hakkını savunan bir sendikadır.

Sendikamızın örgütlü olduğu Rize/Hemşin’de toplu sözleşme görüşmesi yapmak için çalıştığı yerden Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar tarafından makamına çağrılan sendikamız İşyeri Temsilcisi Rıfat Yazıcı, TOPLU SÖZLEŞMEDEN KAYNAKLI TALEPLERDEN DOLAYI Muhasebe Müdür Vekili Murat Güzey’in önce sözlü, ardından fiili saldırısı sonucu darp edilerek yaralandı.

Saldırı sonucu burnu kırılan ve 10 günlük rapor alan temsilcimiz, Murat Güzey tüm yaşananları tutanak altına aldırarak savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu yaşananlar insani olarak ahlaksızlık, hukuki olarak da suçtur.

Makam sahibi oturduğu koltuğun sorumluluğunu bilmelidir.

Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar o makamda Hemşinliler’i temsil etmektedir. Makamı mevkii ne olursa olsun hiç kimsenin Hemşinliler’in adını, böyle seviyesiz, mafyavari ve hukuk dışı hareketlerle lekelemeye hakkı ve yetkisi de yoktur.

İnsanlıktan biraz nasibini alan kişi; makamına davet ettiği kişinin kendi misafiri ve işçilerin temsilcisi olduğunu bilmek zorundadır. Makama davet edilen kişiye gelecek bir fiske dahi, önce o makama ardından o makamda oturan kişiye hakarettir. 

Yaşanan saldırının Belediye Başkanı’nın kontrolünün dışında aniden gelişen bir olay olduğunu düşündüğümüzde, Belediye Başkanı’nın; saldırıyı yapan insan müsveddesi hakkında gerekli soruşturmayı açmasını, makamında onaylamadığı böyle bir olay yaşandığı için de saldırıya uğrayan temsilcimizden özür dilemesini beklemek en temel hakkımızdır.

Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar; bu açıklamanın yapıldığı ana kadar ne soruşturma açtırmış ne de temsilcimizden özür dilemiştir.

Bu tavırsızlığının muhasebe müdür vekili Murat Güzey’in yaptığı seviyesizliği, eşkıyalığı onaylamak anlamını geldiğini bilmelidir.

Belediye Başkanı’na yaranmak ve kendinin ne kadar “yararlı” bir eleman olduğunu göstermek için, temsilcimize görevi başında saldıran Murat Güzey’e insani olarak bir uyarı yapmaya gerek yoktur, o yaptığı bu eşkıyalığın hesabını yargı karşısında verecektir. Murat Güzey yaptığı Türk Ceza Kanunu’na göre iki ayrı suça girmektedir.

Birinci suçu; kişiyi hayati tehlike getirecek boyutta yaralamaktır. İkinci suçu ise; Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine aykırı davranmaktır. Çünkü ilgili madde Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesini gerektirmektedir.

Belediye-İş, temsilcilerinin ve üyelerinin hak ve menfaatlerini de korkmadan, çekinmeden korumakta kararlıdır. 

Belediye-İş; insan müsveddelerinin üyelerimize ve temsilcilerimize yönelik sözlü ve fiili saldırılarına karşı pabuç bırakmayacak, bu eşkıya hak ettiği cezayı alıncaya kadar konunun takipçisi olacaktır. Saygılarımızla. 14.01.2019

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM