ffa41
Basın açıklaması-Kimse Bizden Enflasyonun Altında Bir Sözleşmeye İmza Atmamızı Beklemesin.

Kimse Bizden Enflasyonun Altında Bir Sözleşmeye İmza Atmamızı Beklemesin.

Belediye-İş toplu sözleşme süreçlerinde, günlük, dönemsel fırsatçı politikalar değil; karşılıklı güvene dayalı, uzun vadeli ve ilkeli bir politika izlemiştir.

Belediye-İş'in, dürüst, tutarlı ve ilkeli toplu sözleşme politikaları sonucu, Antalya Şubemizin örgütlü olduğu tüm ilçe belediyelerinde toplu sözleşmeler masada imzalanmıştır.

Masada biten sözleşmelerimiz, ülkemizin gerçeklerinden uzak olmadığı gibi, üyelerimizin beklentilerinden, enflasyonun ve hayat pahalılığının geldiği noktadan, çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını daha iyi yaşatma arzusundan bağımsız değildir.

Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki, sendikamızın bütün iyi niyetli çabalarına ve samimiyetine karşın Alanya Belediyesinde toplu sözleşme süreci Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in enflasyonun altında ücret ve sosyal hak ısrarından kaynaklı tıkanmıştır.

Bizler de bu ülkede yaşıyoruz. Ülkemizin gerçeklerini de yaşadığımız ekonomik sıkıntıları da biliyoruz. Şubat 2019’da DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.029 TL, YOKSULLUK SINIRI 6.609 TL’dir.

Türkiye İstatistik Kurumu açıkladığı Aralık 2018 enflasyonu %20,30. Diğer yandan 2019 yılı asgari ücret artışı %26,06’dir. Bizlerin gerçek enflasyon dediğimiz, çarşı pazar enflasyonu %30’un üzerindedir.

Artık bıçak kemiğe dayandı…

Yıllardır Alanya’ya emek veren, alınteri döken her türlü fedakarlığı yapan işçiler bu muameleyi hak etmiyor…

Değerli Basın Mensupları,

Alanya, turizmin başkenti, ülkemizin göz bebeği Antalya’nın önemli ilçelerinden biridir.

Alanya’yı Alanya yapan, günün yirmi dört saati, hayatın tüm alanlarında alınteri döken Alanya’ya emek veren emekçilerdir. 

Bugün Alanya Belediyesinde üyelerimiz, belediye emekçileri huzursuzdur. Üyelerimiz günlük mesailerini “ne zaman toplu sözleşmesi imzalanacak?", "geçim sorunumuzu çözebilecek miyiz?” gibi düşüncelerle geçirmektedir.

Bizler üyelerimizin bu tür ikilemlere girmeden, daha huzurlu ve verimli bir şekilde çalışmasını, üretmesini Alanya halkına daha da iyi hizmet vermelerini istiyoruz.

Geleceği konusunda kafasında belirsizlik olan, hayat pahalılığından, zamlardan bunalan üyelerimizin daha iyi hizmet vermesi beklenemez.

Elbirliğiyle bu sorunu çözmeliyiz.

Alanya Belediyesinde çalışan işçiler ve Alanya halkı böyle bir belirsizliği hak etmemektedir. Biz dün olduğu gibi, bugün de sorumluluk bilinciyle taşın altına elimizi koymaya hazırız. Biz dün olduğu gibi yarın da bize bir adım atana iki adım atmaya hazırız.

ANCAK HİÇ KİMSE BİZDEN ENFLASYONUN ALTINDA BİR SÖZLEŞMEYE İMZA ATMAMIZI BEKLEMESİN.

Sendika olarak Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’den talebimiz açık ve nettir.

Sayın Yücel Alanya’nın çevresindeki belediye işçilerinin ücretlerine enflasyonun geldiği noktaya bir bakın, elinizi vicdanınıza koyun ve bu sözleşmeyi masada bitirin.

Atacağınız bu imza, iş barışına ve huzura alınterinin hakkına atılacak bir imza olacaktır. Saygılarımızla. 12.03.2019

Belediye-İş sendikası

 

GÜNDEM