ffa41
Basın açıklaması-BOLU İŞÇİSİ ANAYASAL SENDİKA SEÇME HAKKINI KULLANARAK YUVASINA DÖNDÜ…

BOLU BELEDİYESİ’NDE İŞÇİLER ÖZGÜRLEŞTİ…

BOLU İŞÇİSİ ANAYASAL SENDİKA SEÇME HAKKINI KULLANARAK YUVASINA DÖNDÜ…

Bolu’da geçtiğimiz yıllarda zorla, baskıyla, tehditle, sürgünle Belediye-İş’ten koparılan ve yandaş hormonlu yapı Hizmet-İş’e üye olmaya zorlanan Bolu Belediyesi işçileri, 31 Mart yerel seçimleri sonrası işbaşına gelen Belediye Başkanı ve yönetiminin; çalışanların yasal ve Anayasal sendika seçme haklarına saygı duyan ve demokratik bir ortam oluşturan anlayışıyla birlikte demokratik haklarını özgürce kullanarak sendikalarını seçmişler ve  eski yuvalarına dönerek sendikamıza üye olmuşlardır.

Hak-İş/Hizmet-İş anlayışı yıllarca işveren desteğini arkasına alarak işçilere yaptığı baskı ve zulmü gizlemek için Pensilvanya’da ziyareti eksik etmedikleri hocalarının taktiğini uygulayıp bir “algı operasyonu” yaparak “mağduru” oynamaya çalışıyor.

Yeter artık bırakın bu riyakarlığı, ikiyüzlülüğü. Kimse sizin zannettiğiniz gibi gerçeklerden bihaber değil. Zamanında Bolu’da üyelerimize yapılan zulmü, üyelerimizin Belediye-İş’ten istifa ettirilip yandaş hormonlu yapınıza nasıl üye yapılmaya çalışıldığını bütün Bolu halkı biliyor. Keza yanı başınızda Düzce’de sıcağı soğumayan yaptıklarınız var. Düzce’de, sendikamıza üye olduğu için baskıyla sendikamızdan istifa ettirip Hak-İş/Hizmet-İş’e zorla üye yaptırılan işçilerin yaşadığı zulmü, adaletsizliği herkes hatırlıyor, biliyor.

Peki siz, yandaş ve hormonlu yapı Hizmet-İş… Siz, 2009 yılında, protez bacağıyla evine ekmek götürmek için çalışırken, Belediye-İş’ten istifa etmediği ve size yani yandaş, hormonlu sendikaya üye olmadığı için evinden kilometrelerce uzağa sürgün ettirdiğiniz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU İşyeri Temsilcimiz Havva Yükselen’i hatırlıyor musunuz?

Sizde hiç utanma yok mu? Siz de ar yok mu? Sizde Allah korkusu yok mu?

Belediye-İş, Türkiye’nin dört bir yanında mücadele verirken, üyelerinin haklarını savunurken, hak hukuk savaşı verirken; üç maymunu oynayanlar bugün çıkmışlar sendikal özgürlükten bahsediyorlar. Siz, herkesi kendiniz gibi mi sanıyorsunuz?

“Hak” “Hukuk” “Yasa” “Anayasa” “Sendika seçme özgürlüğü” sizin çok yabancı olduğunuz ama bizim çok iyi bildiğimiz ve size defalarca hatırlattığımız kelimelerdir. Sizin aşina olduklarınız ise “baskı”, “tehdit”, “sürgün”, “yandaşlık”, “hormonlu büyüme” ve “zulüm”dür.

Herkesin istediği sendikayı seçme hakkı Anayasal güvencededir. Biz yıllardır haykırıyoruz: “Sendikalar özgür olmalı, legal ya da illegal hiçbir yapıdan talimat almamalı, arka bahçesi olmamalı, onun uşağı olmamalı, emir eri olmamalı. Talimatı sadece ve sadece üyesinden işçiden almalı”. Bu haykırışımızı hala anladığınızı düşünmüyoruz.

Bırakın insanlar Bolu’da olduğu gibi Türkiye’nin diğer yerlerinde de özgürce Anayasal sendika seçme haklarını kullanıp, istedikleri sendikaya üye olsunlar.

Hak-İş Hizmet-İş yöneticileri, şunu aklınıza yerleştirin, her karanlığın bir sabahı, her zorbalığın bir sonu vardır. Saygılarımızla. 19.04.2019

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM