ffa41
Basın Açıklaması-YETER ARTIK! ÇEKİN ELLERİNİZİ EMEKÇİNİN EKMEĞİNDEN, EMEĞİNDEN ALIN TERİNDEN

EMEKÇİLERİNİN ALIN TERİYLE, EKMEĞİYLE OYNAMAYIN.

YETER ARTIK! ÇEKİN ELLERİNİZİ EMEKÇİNİN EKMEĞİNDEN, EMEĞİNDEN ALIN TERİNDEN

Bazı işverenlerin bazı belediye başkanlarının gözü sürekli işçilerin aldığı yoksulluk sınırını bile geçmeyen ücretlerde.

CHP’li Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy seçildikten sonra üyelerimizin yoksulluk sınırı altında olan ücretlerini aşağı çekmek için var gücüyle uğraştı.

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy Belediye-İş’in imzaladığı bir sözleşmeden ücret artışının geri çekilmesi isteğine sendikamızın asla onay vermeyeceğini anlayınca, bu kez de üyelerimize, düşük ücretleri kabul ettiklerine dair feragatname imzalatmak için yoğun baskı yaptı. Onlarca işçiyi işten attı. Üyelerimizin ekmeğiyle oynayarak onları açlığa yoksulluğa mahkûm etti.

Sendikamız yetkilileri, Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile yaptıkları görüşmelerde yapılanların hukuksuz olduğunu  belirttiler, sonuç alamayınca yasal yollara başvurarak yaşanan durumun tespiti için müfettiş incelemesi yaptırdılar. Bu başvurulardan da sonuç çıkmadı.

Sendikamızın uyarılarına kulak tıkayan Aksoy; son olarak 34 üyemizi; ücretlerinin düşürülmesi için feragatname vermedikleri gerekçesi ile işten attı.

CHP’li Menemen belediyesinde yaşadığımız bu emek düşmanı tavrı bazı AKP’li belediyelerde de yaşadık.

Son yerel seçimde seçimi kazanan AKP’li Aydın Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş da işçilerin ücretlerini düşürmek için feragat istedi. Vermek istemeyenleri işten attı. Kısacası, işçiye şaşı bakanların; partisi de, vicdanı da, adaleti de, hakkaniyeti de yok.

Emek düşmanlığının, emek düşmanlarının partisi yok. Onlar her yerde.

Yok aslında birbirlerinden farkları! Hepsinin gözü emekçinin aldığı yoksulluk sınırının da altında olan ücrette. Aday olurken ağızlarından bal damlayanların, mangalda kül bırakmayanların lafa gelince en demokrat, en hakkaniyetli olduğunu söyleyenlerin, seçilince yaptıkları ilk iş emekçinin ekmeğiyle oynamak oluyor.

Bugün ülkemizde hukuka ve adalete olan güven herkesin malumu.

“Ya feragat ver düşük ücretle çalış, ya da işsiz kal” baskısına uğrayan işçiyi, var olan yasal düzenlemeler de korumuyor.

Yasal düzenlemeler alın teriyle evini çoluk çocuğunu geçindirmeye çalışan işçiyi korumak yerine, adeta emekçinin ücretini düşürmek için ona baskı yapanları koruyor.

Her seferinde yaşanan ekonomik krizlerin, israfın, yolsuzluğun adam kayırmanın, yönetim zafiyetinin faturası emekçiye kesiliyor. Menemen belediyesinin öncesinde sonrasında yaşanan olumsuzlukların, adam kayırmanın, yönetim zafiyetinin faturasının emekçilere kesilmesi gibi.

Oysa tüm bu yaşanan olumsuzlukların sorumlusu emekçiler değildir.

Aklınızı başınıza alın! İşçinin alın teriyle, ekmeğiyle oynamayın!

Bu hukuksuzluğa derhal son verin! Hukuksuz bir şekilde işten attığınız emekçileri derhal işe geri alın.

Belediye-İş; üyelerinin Anayasa’dan, yasalardan ve toplu sözleşmelerden kaynaklanan haklarını sonuna kadar savunmakta kararlıdır.  Saygılarımızla.06.02.2020

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM