ffa41
Basın Açıklaması-Resmi Gazetede yayınlanmadan önce İşkolu istatistikleri Yandaş Hizmet-İşe neden ve kimler tarafından vermiştir?

Resmi Gazete'de yayınlanmadan önce İşkolu istatistikleri Yandaş Hizmet-İş'e neden ve kimler tarafından vermiştir?

Eski adıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni adıyla T.C. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu gereğince, iş kollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin istatistikleri yılda iki kez Ocak ve Temmuz aylarında Resmi Gazete'de saat: 23:00'ten sonra yayınlayarak kamuoyunu bilgilendirir(di).

27.07.2018'te yaşananlar, kamuoyunda ilgili kurumların işleyiş ve güvenilirliklerinin sorgulanmasına ve bazı şüphelere yol açmıştır.

Yandaş Hizmet-İş Sendikasının Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, Temmuz ayı işkolu istatistiklerini Resmi Gazete'de yayımlanmadan yaklaşık 2-2,5 saat önce sosyal medya hesabından paylaşmıştır.

Yandaş Hizmet-İş’in Resmi Gazete’de yayımlanmadan istatistiklere hukuk dışı bir şekilde, 2-2,5 saat önce erişmesi  "basit" bir olay olarak görülemez.

Hizmet-İş'in Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun'a Resmi Gazete yayımlanmadan önce bu bilgileri, kim ya da kimler vermiştir?

Hizmet-İş bu önceliği, hukuk dışı bir şekilde mi, elde etmiştir? Yoksa onlara, yandaşlıklarının mükâfatı olarak mı, verilmiştir?

Yandaş Hizmet-İş açısından bu bilgilere önceden erişmek, sosyal medya araçlarında propaganda amaçlı kullanmak, yandaşlığın ayrıcalığı olarak "ÖVÜNÇ" kaynağı olabilir.

Ancak bu yapılanlar, köklü devlet geleneği ile bağdaşmayan, çalıştığı kurumların, yaptığı işlerin önemini bilmeyen vasatların, aşiret, tarikat bağı içinde olanların, yapabileceği işlerdir. Yapılanlar, yüzlerce yıllık devlet geleneği olan ülkemiz açısından UTANÇ KAYNAĞIDIR.

İlgili kurumlara düşen, konu hakkında gerekli soruşturmayı yaptırarak kamuoyunu tatmin edici şekilde bilgilendirmek olmalıdır.

Bu ve buna benzer girişimlere karşı alınacak net bir tavır, kurumlarımızın itibarını koruyacak, duyarsız bir yaklaşım ise, kurumlarımızın itibarını, güvenirliliklerini yok edecektir. Saygılarımızla.

30.7.2018

Belediye-İş Sendikası

 

 

 

 

 

 

GÜNDEM