ffa41
Basın Açıklaması-Niğde Belediyesinde Tehditle, Baskıyla, Şantajla, Sendika Değiştirmeye Son

NİĞDE BELEDİYESİ'NDE TEHDİTLE, BASKIYLA, ŞANTAJLA, SENDİKA DEĞİŞTİRMEYE SON…

Üyelerimiz baskı ve tehditle sendikamızdan istifaya, Hizmet-İş’e üye olmaya zorlanıyor…

Bu zulmü yapanlar hesabını er ya da geç hukuk karşısında verecekler…

 

Bugün Niğde’de belediye işçilerine karşı bir terör estiriliyor. Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan’ın emriyle hareket ettiğini söyleyen müdürler, amirler; belediye başkanına “AK Parti Genel Merkezinden emir geldiğini” söyleyerek, “24 saat içinde tüm Belediye-İş üyelerinin sendikalarından istifa edip, Hizmet-İş’e geçeceklerini” belirterek üyelerimizi işiyle aşıyla tehdit etmektedir.

Sendikamız üyeleri sendikalarından bir şikâyetleri olmadığını ve istifa etmeyeceklerini söylediğinde de, aynı kişiler bu kez de “Niğde Belediye Başkanı’nın 24 saat içinde istifa etmeyenlerin isim listesini masasında istediğini” söyleyerek üyelerimiz üzerinde baskı kurmaktadırlar. 

Hizmet-İş, Türkiye’nin her yerinde uyguladığı yöntemi Niğde Belediyesi’nde de uyguluyor.  Tek bir yöneticisi ve uzmanı işyerinde olmadan, üye kayıt işini adeta taşeron bir şirkete verir gibi, belediye başkan ve idarecilerine vererek, işverene sırtını dayayarak, yalanla, tehditle ve sadece kişisel menfaatleri için üye kaydettiriyor. Üyelerimizi istifaya ettirip, Hizmet-İş’e üye olmaya zorlama ihalesini alanların bu işten maddi veya manevi bir çıkarı var mıdır? Oysa sendikacılık gönül işidir, sevgi işidir. İşçinin iradesini yok sayarak, işçiye dayanmadan, işverenin onayı ve desteğiyle, yapılan şey sendikacılık değildir. Böyle bir anlayış emekçilerin haklarını koruyamaz.  Belediye-İş “şu” veya “o partinin” “yan kuruluşu”, “arka bahçesi”, “yandaşı” değil, işçinin, emekçinin, sesidir soluğudur.

Bu baskıyı yapanlar, yaptıranlar yasal ve anayasal suç işliyor. Niğde’de sendikamız üyesi belediye işçilerine yapılan sendika değiştirme baskısı, zulümdür, vicdansızlıktır, ahlaksızlıktır, adaletsizliktir.  

Üyelerimizi tehdit edenlere sesleniyoruz: “Benim haberim yok, emir kuluyum” ikiyüzlülüğünü bir kenara bırakın. Kendinizi dünya akıllısı, âlemi aptal sanmayın. Herkes her şeyi biliyor…

Niğde’de hiçbir amir, müdür, belediye başkanının onayı olmadan, onun ismini kullanamaz.  Eğer Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, “benim haberim yok” diyorsa ona bir soru sormak hakkımızdır:

Kendi adını iradesi dışında kullananlara engel olamayan biri, Niğde’ye ve onun değerlerine nasıl sahip çıkacaktır. Sizde biraz olsun insanlık, biraz olsun adalet, hakkaniyet yok mu? Akşam başınızı yastığa koyduğunuzda rahat uyuyabiliyor musunuz? Gündüz işçileri aşıyla, ekmeğiyle tehdit edip, akşam eve gittiğinizde çocuğunuzun, eşinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?

Demokrasinin “D”sine inanıyorsanız, eğer biraz da cesaretiniz varsa, baskıyı, tehditleri durdurun!

Biraz emeğe saygınız varsa, işçinin Anayasal sendika seçme hakkına, onun demokratik tercihlerine müdahale etmeyin.  Niğde belediye işçisinin özgür iradesine, sendika seçimine saygı duyun.  Biraz vicdanı olan hiç kimse işçiyi ekmeğiyle, aşıyla tehdit etmez.

Üyelerimizi, baskıyla, tehditle Hak-İş/Hizmet-İş’e üye olmaya zorlayanlar, hukuksuzluk yapıyorsunuz.  Üyelerimizi sendikamızdan istifa ettirip üye olmaya zorladığınız Hizmet-İş’in onursal başkanı, okyanus ötesine Pensilvanya’ya gidip darbeci terör örgütünün elebaşına plaket vermiş bir kişidir. Üyelerimizi ekmeğiyle aşıyla işiyle tehdit ederek, böyle bir yapıya zorlamak, ahlaksızlıktır.

HERKES HADDİNİ BİLMELİDİR.

Herkes haddini de, yerini de bilmelidir. Bize bir şey olmaz, arkamız sağlam diye düşünüyorsanız YANILIYORSUNUZ. Türk Ceza Kanunu’nun “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” başlıklı 118. maddesi “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demektedir.

Bugün “iktidar arkamda, bana bir şey olmaz” diyenler,  yarını da, düşünmek zorundadır.

Hatırlayın, daha düne kadar ülkenin sahibi edasıyla kasım kasım gezinenler bugün nasıl bucak bucak kaçacak yer arıyorsa, yarın da, güçlerine güvenip hukuku ayaklar altına alanların akıbeti de onlardan farklı olmayacaktır.

Hukuka aykırı davranmayın.

Üyelerimizi aşıyla, işiyle çocuklarının rızkıyla tehdit ederek zulmedenleri öncelikle, Niğde halkının vicdanına hakkaniyetine havale ediyoruz. Biz üyelerimize yapılan zulmü, adaletsizliği baskıyı -hukuksal yolları kullanarak- dün de cezasız bırakmadık, yarın da bırakmayacağız.

Belediye-İş, bugün siyasi iktidarın desteğine güvenerek Niğde Belediyesi emekçilerine zulmeden, onları aşıyla işiyle tehdit ederek yandaş Hizmet-İş'e üye olmaya zorlayan en üstten en alta kadar tüm bürokratların yaptıklarını burunlarından fitil fitil getirecektir.  Saygılarımızla.

Belediye-İş Sendikası

 

 

27.03.2018

 

GÜNDEM