ffa41
Basın Açıklaması-Karşıyaka Belediyesi Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın neden Genel-İş’in örgütlenme uzmanı gibi çalışıyor?

Karşıyaka Belediyesi Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın neden Genel-İş’in örgütlenme uzmanı gibi çalışıyor?

İzmir Karşıyaka Belediyesi Personel A.Ş.’de çalışan üyelerimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Aydın’ın yönlendirmesiyle sendikamızdan istifa ettirilip, Genel-İş’e üye olmaya zorlanmaktadır. Geçmişte, bazı AKP’li yöneticilerin yaptıklarının bir benzerini bugün Karşıyaka Belediyesine bağlı bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanı yapmaktadır.

Hak, hukuk, adalet ve demokrasi isteyenlerin; emekçilerin en temel hakkı olan sendika seçme hakkına müdahale edip, işçiye baskı yaparak Genel-İş’e üye olmaya zorlamaları, hukuksuz ve gayri ahlaki bir tavırdır.

Sayın Aydın, bırakın işçiler sizin istediğiniz sendikayı değil kendi istedikleri sendikayı seçsinler. Sırf sizin istediğiniz sendikayı seçmediği için işçileri tehdit etmeyin. Eğer ille bir şeyin tarafı olmak istiyorsanız, doğrunun, haklının ve demokrasinin tarafı olun. Bu size de emekçilere de iyi gelecektir. Unutmayın, baskı ve tehditle işçinin Anayasal ve yasal sendika seçme hakkına müdahale etmek suçtur. 

Bugün Karşıyaka Belediyesi Personel A.Ş.’de yaşananlar sayın Aydın’ın tercihini demokrasiden, haktan hukuktan yana değil, Genel-İş tetikçiliğinden yana kullandığını göstermektedir. Oysa Sayın Aydın’ın Genel-İş tetikçiliği yapması önce kendisine, ardından da Karşıyaka Belediyesi’ne ve yöneticisi olduğunuz şirkete zarar vereceği gibi çalışma barışını da bozacaktır.

Sayın Aydın, gündüz işçileri aşıyla, ekmeğiyle tehdit edip yandaş sendikaya üye olmaya zorlarken, akşam eve gittiğinizde rahat uyuyabiliyor musunuz? Ya da demokrasi, özgürlükler, hak, hukuk derken hiç dilinizin dolaştığı oluyor mu?

Aynaya bakın ve bir an için yaptıklarınızı düşünün. Yaptıklarınıza değer mi?

Bugün Doğuda başka, Batıda başka konuşan, işçiye dayanmadan işverenin onayı ve desteğiyle üye kaydeden yandaşların yaptığı evrensel anlamda sendikacılık değildir. Yandaşlıktır. Böyle anlayışlar, emekçilerin haklarını koruyamaz.

Belediye-İş, hiçbir zaman onun bunun önünde eğilip bükülmez, kimseden talimat almaz. Yanlışı kim yaparsa yapsın karşısında durur. Bu ilkeler uğruna zaman zaman hükümetler, siyasi partiler ve bazı işverenler Belediye-İş’e bedel ödetmek istemiş olabilir ama unutmasınlar ki Belediye-İş, ilkeleri uğruna her zaman bedel ödemeye hazırdır. Saygılarımızla. 01.10.2019

Belediye-İş Sendikası

 

 

 

 

GÜNDEM