ffa41
Basın Açıklaması-KİŞİ; HERKESİ KENDİ GİBİ SANIRMIŞ

KİŞİ; HERKESİ KENDİ GİBİ SANIRMIŞ

Hak-İş/Öz-Taşıma-İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay (17.04.2019) yaptığı açıklamada, haddi ve hakkı olmadan sağa sola çamur atmaya kalkmıştır.nsanda biraz utanma, biraz arlanma olur. Yalan söylerken biraz yüzü kızarır.

“Kişi; herkesi, kendi gibi sanırmış.” 

Hak-İş/Hizmet-İş/Öz-Taşıma-İş yıllarca siyasi baskı ve tehditle üye kaydı yaptığı için herkesi, kendi gibi sanıyor. Hak-İş/Öz-Taşıma-İş ve onun benzerlerinin üye kayıt yapma anlayışını tüm Türkiye biliyor. Bu anlayış, sırtını her dönem iktidara ve siyasete dayamış, baskı ve tehditle üye kaydetmiş bir anlayıştır.

Hak-İş/Hizmet-İş/Öz-Taşıma-İş anlayışı; yıllardır yaptıklarını unutup zeytinyağı gibi üste çıkıp, demokrasiden hukuktan, adaletten “Ahlaklı sendikacılıktan” bahsediyor. Yok öyle yağma!  Sizin ağzınıza “demokrasi” de “hukuk” da “adalet” de “hak” da yakışmıyor, eğreti duruyor.  Siz bugüne kadar ne hakkaniyetli davrandınız ne de ahlaklı ve adaletli oldunuz.

Sizin gibileri tarif edecek tek kelime kibirdir!

Hak-İş/Öz-Taşıma-İş yönetimi sağa sola çamur atacağına, önce işçiye yıllardır sır gibi sakladığı, vermediği toplu sözleşme kitapçığını seçim sonrası apar topar neden gönderdiğini anlatsın.

Hak-İş/Öz-Taşıma-İş yönetimi; işçiye, promosyon paralarının ne olduğunu anlatsın.

Sizin gibilerin sendikacılık anlayışı; siyasi yandaşlıkla baskıyla, tehditle üye kaydetmedir.

Sizin gibilerin sendikacılık anlayışı; yaranarak, kendi çıkarlarını koruma çabasıdır.

Bu anlayışlar, menfaatleri kesilince yemek yediği kaba, birlikte hareket ettiklerine ihanet eder. Hak-İş/Hizmet-İş/Öz-Taşıma-İş anlayışı, hiçbir zaman sırtını işçiye dayamadı. Onlardan güç almadı.

Hak-İş/Öz-Taşıma-İş yönetiminin bugün yaşadığı panik; yıllardır adam yerine koymadığı, hakkını aramadığı, zulmettiği işçilerin, 31 Mart’ta işbaşına gelen yönetimde, özgürce sendika seçme hakkını kullanarak suratına çarpacağı tokatın korkusudur.

Hak-İş/Öz-Taşıma-İş Yönetimi, Ankara Büyükşehir işçilerinin Belediye-İş’e geçmek için yoğun talebi karşısında, Belediye-İş uzmanlarının birim birim, işyerlerinde dolaşmasından rahatsızlık duymaktadır. Daha çok rahatsız olacaksınız. Su yatağını bulacak; yatarak, işverene, iktidara sırtını dayayarak; sadece kendini çıkarını, rantını düşünen anlayışlar artık son bulacak.  

Korkmayın gerçek sendikacılık, işçinin ayağına gidip onu bilgilendirmektir. Sendikacılık özü ile sözü bir olmaktır. Gerçek sendikacılık, doğruluktur, dürüstlüktür, fedakarlıktır. Yani Hak-İş/Öz-Taşıma-İş yönetiminin bugüne kadar yapmadığıdır.

Ankara Büyükşehir’de işçileri, artık özgürce sendika seçme hakkını kullanabilecek.

Son sözümüz, işyerlerinde eski alışkanlıklarıyla işçileri korkutan, baskı yapan, işçinin özgür iradesine, sendika seçme hakkına müdahale eden bazı müdür, amir ve bürokratlara: Özgür sendikalaşma hakkına karşı müdahale Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre suçtur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 19.04.2019

 

Belediye-İş Sendikası

 

 

 

GÜNDEM