ffa41
Basın Açıklaması-İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde büyük hukuksuzluk…İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri işçileri yandaş Hak-İş’e üye olmaya zorluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde büyük hukuksuzluk…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri işçileri yandaş Hak-İş’e üye olmaya zorluyor. Artık yeter… Düşün işçinin yakasından!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi emekçilerine çağrımızdır:

Hak-İş ve destekçilerinin yasadışı planlarına alet olup, geleceğinizi karartmayın…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü İdari İşler Amirliği’nden Şentürk Binnetoğlu, dün (11.04.2019) belediyenin tüm birimlerine “Acil olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı birimlerde ve müdürlüklerde çalışan tüm personelin   Hak-İş/Hizmet-İş sendikalarına e-devlet üzerinden üyelik yaptırmaları gerekmektedir, bu konuda tüm personellere acil yardımcı olmanız…” gerekmektedir şeklinde yasadışı bir mesaj göndermiştir. İstanbul Büyükşehir bünyesindeki diğer birimlerden de benzer haberler gelmektedir. Bu yapılanlar ancak insanlıktan nasibini almamış olanların yapacağı işlerdir. İşçilerin, yıllarca İETT başta olmak üzere tüm şirketlerde, Anayasal ve yasal sendikalaşma hakkını kullanmasını engelleyen bu zihniyettir.

TÜM EMEKÇİLERİ UYARIYORUZ… SİZE BU ZULMÜ YAPANLARIN ELİNDEN SU BİLE İÇİLMEZ.

İşverenin önünde iki büklüm olup, işçilerin hakkını aramayan, sendikaya üye olması için çaba harcamayan yandaş Hak-İş ve ona bağlı sendikalardır. Menfaatiniz kesilince mi, işçi dostu oldunuz? İstanbul Büyükşehir işçilerini yasadışı bir şekilde kendi çıkarlarınız için kullanmaktan vazgeçin. Düşün işçinin yakasından! İnsanda biraz utanma, biraz arlanma olur. Sizin hukuka, demokrasiye saygınız olmadığı gibi, insanlığınız da yok.

YANDAŞ HAK-İŞ VE ONUN DESTEKÇİLERİ BU HUKUK DIŞI GİRİŞİMLERİ NEDEN YAPIYOR?

Hak-İş ve destekçilerinin hedefi, Sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını almadan önce Türk-İş’e bağlı sendikaların üyelerini yasadışı bir şekilde istifa ettirip, işveren baskısıyla Hak-İş’e bağlı sendikalara toplu sözleşme yetkisi almaktır. Bu konu bu kadar açıktır. Yıllarca işçiye adeta bir sülük gibi yapışan, menfaatlerinin kesilmesinden korkanlar, varlık sebebi olan yandaşlıklarına, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çalışmalarını engelleyerek devam etmek istemektedirler. Bu işin lamı cimi yoktur. Yapılmak istenen, emeğe ve işçiye ihanettir.

Hak-İş ve bağlı sendikalarına sesleniyoruz…

Kendi menfaatiniz, çıkarınız için, geçmişini kararttığınız işçilerin geleceğini de karartmayın. Yaptığınız suçtur. Yasadışıdır. Ne yaparsanız yapın, debelendiğiniz o çukurda kalmaya mahkûmsunuz. İstanbul Büyükşehir emekçileri sizin bu pis planlarınıza alet olmayacak…

Artık yeter… Düşün işçinin yakasından!

Hak-İş ve ona destek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin yaptıkları hukuk dışıdır! Yasadışıdır! Milletin ve işçinin iradesine, Anayasal ve yasal sendika seçme hakkına darbedir…  

İstanbul’da 31 Mart seçimlerinin galibi, Yüksek Seçim Kurulu’nun geçici sonuçlara göre Millet İttifakının adayı Sayın Ekrem İmamoğlu’dur. Sendikalaşma hakkına müdahale Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre suçtur. Sendikamız ilgili kişiler hakkında gerekli suç duyurularında bulanmuştur. Saygılarımızla. 12.04.2019.

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM