ffa41
Basın Açıklaması-EMEKÇİNİN ALINTERİNDEN TASARRUF YAPILAMAZ…

EMEKÇİNİN ALINTERİNDEN TASARRUF YAPILAMAZ…

 

AK Partili Aydın Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş sendikamız üyesi 93 kişinin iş akdinin sonlandırılması için Aydın Bozdoğan Belediye Meclisi’nden yetki aldı.

Ardından da Başkan  utanmadan sıkılmadan "Belediye olarak borç batağındayız. İşçi düşmanı değiliz” açıklaması yaptı. Neresinden tutsan elinde kalan, tutarsızlıklarla dolu zavallı bir  açıklama. Altıntaş’ın bu girişimi 31 Mart seçimleri sonrası “koltukta poz” skandalını bile kat be kat aşan bir olaydır.

Gerçi, "Deveye Boynun neden eğri?" diye sormuşlar. “Nerem doğru kidemiş."

Aydın Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş’a soruyoruz;

Sayın Altıntaş, sizi zorla mı belediye başkanı yaptılar? Aday olurken belediyenin mali durumunu bilmiyor muydunuz? Belediyenin sevk ve idaresini, işçiler mi yapıyor? Aday olduğunuz zaman tasarruf yapma sözümü verdiniz? Ortaya çıkan borçların sorumlusu işçiler mi?

Bunların cevabı belli. Soruların bir kısmını biz cevaplayalım.

Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş zorla aday yaptırılmadı. Aksine aday olmak için çok hevesli olduğunu, seçimler için çok para harcadığını bütün Bozdoğan’lılar çok iyi biliyor.

Altıntaş, belediyenin mali durumunu da çok iyi  biliyordu. Neden mi? Ona şimdi ona “işçi çıkarması için yetki alma aklını” verenler seçimlerden önce belediyenin mali durumu bilgisini de vermişlerdi. Ufuk Altıntaş sen bu işçilere seçim öncesi “hiç kimseyi işten çıkartmayacağım”  diye söz vermedin mi? Senin sözünün hiç mi değeri yok.

Sayın Altıntaş, aklınızın dibi görünüyor.

Biz sizin ne yapmak istediğini çok iyi biliyoruz. Amacınız Belediye işçilere ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek. Yani diyorsunuz ki; ya işsiz kalırsın ya da toplu sözleşmeyle aldığın hakları elinden alırım düşük ücretle çalışırsın.

Yok öyle yağma. Sayın Altıntaş buna ne sizin gücün yeter, ne de sana akıl verenlerin.

Haddini bil. Bozdoğan işçisi sahipsiz değil.

Sayın Altıntaş, Aydın Bozdoğan’da sendikamız üyesi 93 işçiyi işten çıkarıp, hizmetleri kimlerle vereceksin?  İşkur’dan asgari ücretle toplum yararına çalışma kapsamında işçi alıp belediyenin tüm birimlerinden kullanacağını aklından geçiriyorsan sakın ha!!! Sayın Altıntaş “burası çok önemli”. Ne siz,  ne de İşkur yetkilileri hukuk dışı böyle bir işe niyetlenmeyin. Yaptığınız hukuksuzluğun altında kalırsınız. İş barışını bozduğunuz için Bozdoğan’ın da huzurunu bozarsın.

Sayın  Altıntaş bütün bu gerçekleri bilmesine rağmen, kararı protesto eden sendikamız üyeleriniArkadaşlar biraz acele ediyor. Gerçekleştirdikleri eylem de acele bir eylem” diyebiliyorsunuz. Bu daha başlangıç.

Hocanın dediği gibi “biz testi kırılmadan” uyaralım. Daha sonra siz “bilmiyordum, kandırıldım” demeyin.

Sayın Altıntaş siz “şirket battı” diye işin içinden sıyrılamazsınız. Bozdoğan Belediyesi sizin şirketiniz değil, Bozdoğan halkınındır. Bozdoğan belediyesinin borçlarının sorumlusu işçiler değildir. Faturayı Bozdoğan işçisine kesemezsiniz. Sayın Altıntaş siz eğer Bozdoğan’ı yönetme sorumluluğunun ağırlığı altında eziliyorsanız, istifa edersiniz. Merak etmeyin mutlaka Bozdoğan Belediye Meclisinde bu sorumluluğu alacak biri bulunur. 

Aklınıza başınıza alın işçinin alın teriyle, ekmeğiyle oynamayın.

Belediye-İş, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bozdoğan işçilerinin yanında oldu, olmaya da devam edecek.  Belediye-İş üyelerinin Anayasa’dan, yasalardan ve toplu sözleşmelerden kaynaklanan haklarının sonuna kadar savunmakta kararlıdır.  Saygılarımızla. 29.11.2019

                                                                                                                                   Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM