ffa41
Basın Açıklaması-Çorlu Belediye Yönetimi Ne Yapmak İstiyor?

ÇORLU BELEDİYE YÖNETİMİ NE YAPMAK İSTİYOR?

Belediye-İş toplu sözleşme süreçlerinde, günübirlik, dönemsel fırsatçı politikalar değil; sendika ile işveren arasında karşılıklı güvene dayalı, uzun vadeli ve ilkeli politikalar izleyen bir sendikadır.  Belediye-İş; dürüst, tutarlı ve ilkeli toplu sözleşme politikaları sonucu, örgütlü olduğu işyerlerinde toplu sözleşmeler masada bitirilmiştir.

Masada biten sözleşmelerimiz, ülkemizin gerçeklerinden uzak olmadığı gibi, üyelerimizin beklentilerinden, enflasyondan, hayat pahalılığından ve çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını karşılama arzumuzdan bağımsız değildir.

Sendikamızın bütün iyi niyetli samimi çabalarına rağmen 7.11.2018‘den bugüne kadar Çorlu Belediyesi’nde devam eden toplu sözleşme sürecimiz Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un tek taraflı uzlaşmaz tutumu nedeniyle tıkanıyor. İşveren adeta masadan kaçıyor, ücret teklifimizi görmezden geliyor, karşı teklif dahi vermiyor. Bu duyarsızlık toplu sözleşme sürecimizi geri dönülemez bir noktaya doğru sürüklüyor. Eğer Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt adım atılmazsa, yasal olarak son gün olan 14 Mart 2019’da grev kararını ilan edeceğiz.

Hiç kimse biz belediye emekçilerini hakkımızı aradığımız için “siyaset yapmakla” suçlamasın. Çorlu Belediyesi işçisi seçim değil, geçim derdindedir, ekmek derdindedir. Bizler iyi niyetimizi her aşamada gösterdik. Her sabrın bir sınırı, her yolun bir sonu var. Bizler sadece alınterimizin karşılığını, hakkımızı istiyoruz.  Bizlerin sabrını test edenler, yanlış yapıyor.  Artık bıçak kemiğe dayandı.

Ülkemizin gündemi yerel seçimlerken, geçim sıkıntımız her geçen gün artarken, aylardır taleplerimize duyarsız kalanlar, bilerek isteyerek bizleri greve zorluyorlar. Birlik olmaya, dayanışmaya, birlikte yürümeye, en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu işkenceyi bizlere neden çektiriyorsunuz?

Ülkemizin gerçeklerini de yaşadığımız ekonomik sıkıntıları da çok iyi biliyoruz. 2019 yılı asgari ücret artışı %26,06. Şubat 2019’da DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.029 TL, YOKSULLUK SINIRI 6.609 TL. TÜİK’in açıkladığı Aralık 2018 enflasyonu %20,30, gerçek enflasyon dediğimiz, çarşı pazar enflasyonu %30’un da üzerindedir.

Size her seferinde “sorunlar, konuşularak çözülür” dedik. Ama konuşmaktan kaçıyorsunuz. 

Bu uzlaşmaz tavrınıza bir son verin…

Çorlu’yu Çorlu yapan; günün yirmi dört saati, hayatın tüm alanlarında alınteri döken; Çorlu’ya emek veren belediye emekçilerdir.  Bugün Çorlu Belediyesi’nde üyelerimiz, belediye emekçileri huzursuzdur. Aylardır, Çorlu Belediyesi emekçileri işkence çekiyor.

Üyelerimiz günlük mesailerini “ne zaman toplu sözleşme imzalanacak?", "geçim sorunumuzu çözebilecek miyiz?” gibi düşüncelerle geçirmektedir.  Bizler üyelerimizin daha huzurlu ve verimli bir şekilde çalışmalarını, üretmelerini Çorlu halkına daha da iyi hizmet vermelerini istiyoruz. Geleceği konusunda kafasında belirsizlikler olan, hayat pahalılığından, zamlardan bunalan üyelerimizin daha iyi hizmet vermesi beklenemez.

Biz işçiyiz, emekçiyiz

Biz hakkımızı, alın terimizin, emeğimizin karşılığını istiyoruz…

Biz, 4 kişilik ailenin insan gibi yaşaması için yetecek bir ücret istiyoruz…

Herkes aklını başına alsın.

BİZ GEÇİM DERDİNDEYKEN, KİMSE BİZE SEÇİMDEN BAHSETMESİN.

HİÇ KİMSE BİZİ ÖNCE AÇLIĞA YOKSULLUĞA MAHKÛM EDİP, ARDINDAN BİZDEN DESTEK İSTEMESİN.

BİZ EMEKÇİLER, HERKESİN ANLADIĞI DİLDEN KONUŞACAK AKLA DA CESARETE DE BİLİNCE DE SAHİBİZ.

ANCAK, KAVGANIN KAZANINI OLMAZ.

Bu sesi, bu feryadı duyun. Gereğini yapın.

Artık tahammülümüz kalmadı.

Karar sizin.

Ya birlikte omuz omuza halaylar çekip, dostları sevindirip, düşmanları çatlatacağız,

Ya da karşı karşıya gelip, düşmanları sevindireceğiz…

Bizi sokağa zorlamayın. Karar sizin. 12.03.2019

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM