ffa41
Basın Açıklaması-ALINTERİMİZİN KARŞILIĞI ÜCRETLERİMİZİ ZAMANINDA VE TAM İSTİYORUZ...

ALINTERİMİZİN KARŞILIĞI ÜCRETLERİMİZİ ZAMANINDA VE TAM İSTİYORUZ...

29 Mart’ta alınan kararla, koronavirüs salgını nedeniyle Büyükşehir belediyeleri, il özel idareleri, belediye ve bağlı kuruluşların borçlarına karşılık vergi gelirleri üzerinden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında kesinti yapılmayacağı karara bağlandı.

Belediyelerin salgın nedeniyle gelirlerinin düştüğü, ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlar nedeniyle giderlerinin arttığı bir dönemde belediye gelirlerinden kesinti yapılmama kararı salgınının bütün yükünü çeken, halkla yüz yüze olan belediyeleri ve ücretlerini zamanında alamayan belediye emekçilerini sevindirmiştir. Ancak yönetimleri değişen belediyelerin önceki dönemlerden kalan yüklü borçları, yaşanan ekonomik kriz ve salgın nedeniyle düşen vergi gelirleri nedeniyle belediyelerin borçlarına karşılık 3 ay kesinti yapılmama kararı da belediye emekçilerinin ücret alacağı sorununu çözmemiştir.

Halkımızın sağlığını korumak, sağlıklı bir çevrede yaşamalarını sağlamak için; su hizmetlerinden, ulaşıma, parklardan kanalizasyona, temizlikten yol bakıma ve cenaze hizmetlerine kadar hayatın her alanında fedakârca halka hizmet veren belediye emekçileri bazı belediyelerde ücretlerini alamazken, bazı belediyelerde ise, adeta harçlık gibi, parça parça alabilmektedir. Parça parça alınan üç beş kuruş da biriken borçlarına gitmektedir. Belediye emekçileri bir yandan artan iş yükü ve hastalık riskine karşı yaşam mücadelesi verirken,  diğer yandan da geçim mücadelesi vermektedir.

Böyle bir süreçte, tüm ekonomik zorluklara rağmen hem belediye emekçilerinin ücretlerini zamanında ödeyip, hem de halka hizmet vermek için çırpınan belediye başkanları her türlü övgüyü hak etmektedir. Ancak bir de “elin gözündeki çöpü görüp, kendi gözündeki merteği görmeyen”, bazı belediye başkanları var ki, onlar halka verdikleri hizmetleri, destekleri anlata anlata bitiremezlerken, bu çalışmaların yükünü çeken, kendi mesai arkadaşlarına, belediye emekçilerine ücretlerini ya eksik ödemekte ya da hiç ödememektedirler.  Bu zihniyette olanları uyarıyoruz.  

Bu yaptığınız hukuksuzluktur, adaletsizliktir, vicdansızlıktır.

Bu mu sizin adaletiniz? Bu mu sizin hakkaniyetiniz?

Biz sizden ne yardım, ne de destek istiyoruz.

Biz sadece alın terimizin karşılığı olan ücretimizi istiyoruz.

Ve son kez uyarıyoruz. Alınterimizin karşılığı ücretimizi zamanında ve tam olarak ödeyin, çalışma barışını bozmayın, bizi demokratik haklarımızı kullanmaya zorlamayın. Saygılarımızla. 15.05.2020

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM