ffa41
Basın Açıklaması-15 Temmuz darbe girişimini şiddetle kınıyoruz…

15 Temmuz darbe girişimini şiddetle kınıyoruz…

15 Temmuz bildiğimiz klasik darbe girişimi değildi. Bazı askeri birimler ayaklanırken bazıları onlarla mücadele ediyordu. Ancak büyük fotoğrafa baktığımızda ise, darbede, askerin dışında bazı kamu görevlileri ve siviller vardı.

Darbeci yapının arkasında,  yıllardır el üstünde tutulan; liyakate bakılmadan terfi ettirilen hâkimler, savcılar, polisler, valiler, kaymakamlar, bürokratlar, eğitimciler başta olmak üzere kamu görevlileri, siyasetçiler vardı.

O hain darbe girişiminin arkasında; ihalelerle önü açılan, büyütülen işadamları, bürokratik siyasi desteklerle önü açılan hormonlu yapılar vardı.

O hain darbe girişiminin arkasında; KPSS sınavlarında soruları çalarak kamunun en kritik görevlerinde yer alan emek hırsızları ve onlara göz yumanlar vardı. Askere kumpas kuranlar vardı.

Kısacası her meslekten insanların yer aldığı, devleti ele geçirmeye çalışan şeytani FETÖ örgütlenmesi vardı.

Bu şeytani yapıya karşı mücadelede tankın üstüne çıkan, önüne yatanlar ise politikacılar değil, sadece sıradan vatan evlatlarıydı.

Bu hain darbe sonucu 250 vatandaşımız şehit düşerken, 2193 vatandaşımız ise yaralandı.

Kalbi bu ülke için çarpan her vatandaşımız, bu zorlu günde taşın altına elini koydu, dünya demokrasi tarihine altın bir sayfa ekledi. O kahramanlar olmasaydı bugün ülkemiz komşu ülkelerde yaşanan çatışmaların bir benzerinin yaşandığı bir ülke olacaktı. Onlara şükran borçluyuz.

15 Temmuz’da büyük acılar sıkıntılar yaşandı, ancak bu ülkeyi yönetenlere; kamu görevlilerinin atanmasında liyakatin önemini, yargının tarafsız ve adil olmasının siyasetin emrinde olmamasının gerekliliğini, kontrol ve denge mekanizması olmayan yapıların ülkemizi uçuruma sürükleyebileceğini yani kuvvetler ayrılığının önemini de somut olarak göstermiş oldu.

Belediye-İş olarak bu vesileyle hain darbe teşebbüsünü bir kez daha şiddetle kınarken, dün olduğu gibi bugün de, ister asker, isterse sivil olsun anayasal düzene karşı yapılan darbelerin karşısında, demokrasinin yanında olduğumuzu belirtir, 15  Temmuz şehitlerini minnetle, saygıyla anarız. Saygılarımızla.

Belediye-İş Sendikası

15.7.2017

 

GÜNDEM