ffa41
Basın -Aydınlık Gazetesi-Bekle Ankara geliyoruz

Muğla'daki termik santral ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı çıkan enerji ve maden işçileri, Ankara yürüyüşünün takvimini açıkladı. Özelleştirme ihalesine son teklif verme tarihi olan 24 Ocak'ta Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın önünde toplanacak işçiler, sonuç alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi.


Çoluk çocuk 40 km yürünecek

Sendikalar, santrallerin özelleştirilmesine karşı verilen direnişin 121'inci gününde Ankara takvimini açıkladı. Yatağan Termik Santralı önünde yapılan açıklamaya TES-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Şahin, TES-İş Genel Mali Sekreteri Sedat Çokol, TES-İş Genel Teşkilat Sekreteri İsmail Bingöl ve TES-İş Aydın Şube Başkanı Mustafa Aydın da katıldı. Açıklanan takvime göre, 23 Ocak Perşembe günü Yatağan Termik Santralı önünde toplanacak olan işçiler, eşleri ve çocuklarını yanlarına alarak 40 km uzaklıktaki Muğla çıkışına doğru yürüyüşe geçecek.
Daha sonra buradan Ankara'ya gidecek olan işçiler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde toplanacak. İşçiler, Ankara yürüyüşü öncesi de işyeri terk etmeme eylemi de yapacak.


Sonuç alma kararlılığı         
Çadır önünde işçilere hitaben konuşan TES-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, sonuç alana kadar geri dönmeyeceklerinin altını çizdi. Erçelik Ankara'da direniş çadırı kurabileceklerinin de sinyalini Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin yaptığı konuşmada, 'Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile sarsılan siyasi iktidar enerji gibi stratejik bir sektörde geleceğimizi şekillendiren kararlar alamaz'dedi. verdi. Erçelik, "Gerekirse Ankara/Kurtuluş Parkı'na da direniş çadırı kurarız" dedi. 'İktidar ihale yapamaz' Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de konuşmasında yolsuzluk ve rüşvet iddialarını gündeme getirdi.


Konuşmasında önemli vurgular yapan Girgin, "Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile sarsılan siyasi iktidar enerji gibi stratejik bir sektörde geleceğimizi şekillendiren kararlar alamaz" dedi.

Hükümeti ihalelerden vazgeçmeye çağıran Girgin şunları söyledi: "İhaleye fesat karıştırma, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile suçlananlar ve bu suçlarını iktidar gücü ile kapatmaya çalışanlar Yatağan'da, Yeniköy'de, Kemerköy'de santrallerimizi ve madenlerimizi satamaz.

Öncelikle kamu vicdanında aklanmalıdırlar. Aksi taktirde hem hükümet hem de ihaleye giren firmalar kamuoyunda şaibeli duruma düşeceklerdir. İkincisi; Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile sarsılan siyasi iktidar enerji gibi stratejik bir sektörde geleceğimizi şekillendiren kararlar alamaz. Üçüncüsü; Hükümet bu ihalelerden derhal vazgeçmelidir. Bizden önceki kuşakların acılar çekerek oluşturdukları kamu kurumlarımızı ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız." İşçiler konuşmalar sırasında sık sık "KİT'ler vatandır, vatan satılmaz", "Ankara yolumuz, ölüm olsa sonumuz" ve "Ölmek var, dönmek yok" sloganları attı.


'Milas'ın sesini Başkente taşıyacağız

Özelleştirmeye karşı mücadele veren işçilere destek ıçm Yatağan'da bulunan TES-İş Genel Sekreteri Mustafa Şahin de işçilere hitaben bir konuşma yaptı. Şahın, 29 Aralık Milas Mitingi'nde siyası partilerden demokratik kitle örgütlerine kadar birçok bileşenin omuz omuza olduğuna dikkat çekerek, "İşte bu sesi Ankara'ya taşıyacağız' dedi. Şahin, iktidarın özelleştirme inadından biran önce vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

15.1.2014

 

 

 

GÜNDEM