ffa41
Basın-Yurt Gazetesi:Taksim İşçilere Yasak, Taraftara Serbest

İSTANBUL Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun can güvenliği yok diye 1 Mayıs'a yasakladığı Taksim Meydanı'nda önceki gece binlerce Galatasaraylı taraftar şampiyonluklarını kutladı. Üstelik gece karanlığında yapılan kutlamada, Vali'nin riskli dediği çukura düşüp kimsenin burnu kanamadı...

BİR hafta önce İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkınla birlikte Taksim'in 1 Mayıs'ta işçilere yasak olduğunu açıkladı. Yasak açıklamasını da Taksim Meydanı'nda yapan Vali Mutlu, arkasına fon olarak meydanda bulunan inşaat alanını seçmişti. Eliyle çalışmaların olduğu yeri gösteren Vali Mutlu, Taksim'de süren inşaat yüzünden kitlesel bir kutlamanın mümkün olmadığını anlattı. Sendikaların ısrarının mantıksız olduğunu söyleyen Vali Mutlu, alanda can güvenliği riskinin büyük olduğunu iddia etti. Mutlu, "Hukuki olarak böyle bir sorumluluğu almamız mümkün değildir. İnsanlarımızın ölümüne, yaralanmasına sebebiyet verecek hiçbir faaliyete hukuken müsaade edemeyiz. Verdiğimiz karar hukuken de vicdanen de gönlümüzü rahatlatan bir karardır. Bu riskli alanda bu miting yapılamaz" sözleriyle yasağı savundu.

TAKSİMİ SAVUNDULAR

1 Mayıs sabahı işçiler, siyasi partiler ve kitle örgütleri Şişli'den Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek istedi. Türkiye'nin dört bir yanından takviye edilmiş çevik kuvvet ekipleri Taksim'e çıkmak isteyen kitlelere gaz ve basınçlı suyla müdahale etti. Can güvenlikleri nedeniyle Taksim'e çıkartılmayan göstericilerden 3 ağır, onlarcası yaralandı.

Önceki gece Sivasspor'u yenerek şampiyonluğunu ilan eden Galatasaray'ın taraftarları Taksim Meydanı'na akın etti. Binlerce taraftar meydanda şampiyonluğu kutlarken ortada hiç polis yoktu. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren kutlamalarda hiçbir taraftar Vali'nin riskli dediği çukurlara düşmedi. Binlerce taraftar kimsenin burnu kanamadan Taksim Meydanı'nın kutlama yapılabileceğini Vali dahil tüm kesimlere gösterdi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Galatasaray taraftarlarının Taksim Meydanı'nda şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili "1 Mayıs'ta yapılmak istenen gösterilerle Galatasaray'ın şampiyonluğunu kısa süreli kutlama yönündeki heyecanının birbiri ile aynı sepete koyup, bunun üzerinde değerlendirme yapmak haksızlıktır" dedi.

YASAKLAMA POLİTİK

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu,Galatasaray taraftarlarının Taksim Meydanı'nda yaptığı şampiyonluk kutlamalarının Taksim'de miting yapılabileceğini gösterdiğini söyledi. Çerkezoğlu, "Aslında Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs'a yasaklanmasının gerçek nedeninin, fiziki nedenler olmadığını günler öncesinden ifade ettik. Asıl amacın politik olduğunu belirttik. Binlerce Galatasaray taraftan gece karanlığında şampiyonluklarım kutlayabildiler. Herhangi bir olumsuz tablo ortaya çıkmamıştır" diye konuştu.

Suç duyurusunda bulundular

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Tabibler Birliği, 1 Mayıs'ta yaşananların ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Halkların Demokratik Kongresi üyeleri de Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Vali Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve soruşturma sonucu kimliği tespit edilecek kolluk kuvvetleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dilan'ın babası Vali'den şikayetçi

1 MAYISTA istanbul Tarlabaşı'nda yaşanan olaylarda başına isabet eden gaz bombası nedeniyle yaralandığı belirtilen Dilan Alp'in babası Alı Ekber Alp suç duyurusunda bulundu. Çağlayan'daki istanbul Adalet Sarayı'na gelen baba Alp önce avukatı ile birlikte açıklama yaptı, istanbul Vali Hüseyin Avnı Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunmak ıgn geldiğini belirten baba Alp, "Vali, yalan yanlış beyanda bulunup, şahsımı, ailemi ve gururumu incitti. Gelip çocuk hakkında bilgi almadan yalan, yanlış beyanda bulunup bunu da kamuoyunda paylaştı. Vali basın açıklamasını bir gün sonra yapıp, gerçek gerekçelere dayandırabilirdi. Bir ailenin bir babanın gururunu incitti. Çocuğum hakkında yalan yanlış beyanda bulunan Vali hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" diye konuştu. Avukatları aracılığıyla verilen dilekçede Vali Mutlu hakkında "iftira, görevi kötüye kullanma, suçu ve suçluyu övme, suç işlemeye tahrik ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından işlem yapılması istenildi.

'Bizi öldürmek istediler'

1 MAYIS'TA alnına gaz bombası isabet eden bir kişi daha ortaya çıktı. Beyin zarı hasar gören ve Şişli Etfal Hastanesi'nde beyin ameliyatı geçiren Fehmi Oral Meşe, "Sadece bayram kutlayacaktık, bizi öldürmek istediler" dedi. Meşe tedavi gördüğü Şişli Etfal Hastanesi'nde yaptığı açıklamada, polislerin yaklaşık 10-15 metre karşısında olduğunu ve gaz bombasını tam yüzüne nişan alarak, hedef gözeterek attıklarını söyledi. Polisin attığı gaz bombaları ve fişeklerin isabet etmesi nedeniyle Çağdaş Büyükbaş, Dilan Alp, Zafer Yolcu, Meral Dönmez, Serdal Gül, Zeynel Sabaz ve ibrahim Akal da ağır yaralanmıştı. Gül, Dönmez ve Alp'in hastanede halen tedavileri sürüyor. Akal ise gaz bombası kapsülü isabet etmesi sonucu sağ gözünü yitirdi.

7.5.2013

 

 

GÜNDEM