ffa41
Basın-Sözcü Gazetesi-GREV KIRICILIĞI YETMEDİ MALİYE MAKİNE KAÇIRDI

Darphane bünyesinde 61 gündür devam eden grevde, Maliye Bakanlığı grev kırıcılığında yeni bir aşamaya geçti. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımladığı tebliğ ile darphane bünyesinde üretilen sigara ve içki bandrollerini darphane dışındaki bir tesiste basılmasına izin veren bakanlık, dün de Cevizli'deki "Darphane üretim tesisinden makineleri ve yarı mamul durumundaki bandrolleri kaçırdı.


Polis müdahale etti

İşçiler tüm gün fabrika önünde tuttukları nöbet ile kamyonların dışarı çıkmasını engellemeye çalıştı. Darphane bünyesinde bulunan Damga Matbaası'nda toplam 25 kişi 6 makine ile haftada 25 milyon adetlik sigara ve alkol bandrolü üretiyor. Dün matbaaya yarı mamul ürünleri ve makineleri çıkarmak için 3 tır giriş yaptı. Ancak grevdeki 205 işçi, yükleme yapılan kamyonların önüne geçerek, makine ve ürünlerin çıkışma engel olmaya çalıştı. 100 kadar çevik kuvvet polisinin müdahalesi ile işçiler fabrika önünden uzaklaşarılarak, kamyonların dışarı çıkması sağlandı. Türk-İş'e bağlı Basın İş Sendikası İstanbul Şube Başkam Levent Dinçer, önceki gün İş Mahkemesi'nin grev kırıcılığa karşı bir tespit yaptığım kaydetti. Sendika yasasında da grev süresince işverenin başka bir yerde veya başka bir şirkete üretim yaptıramayacağına ilişkin bir madde olduğunu hatırlatan Dinçer, "İşveren burada 10 gündür zaten üretim yapıyordu. Biz de mahkeme tespiti yaptırdık. Burada grev kırıcılığı var. Çevik kuvvetin müdahalesi ile fabrika önünden uzaklaştırıldık. Pazartesi günü yürütmeyi durdurma davamız var. Davamız bittiğinde mahkeme kararı ile emniyete gidip gerekli tedbirleri aldıracağız" bilgilerini verdi.Üretim Kibar'da mı?

Grevde öne çıkan bir başka iddia ise, Maliye Bakanlığı'nın tebliği doğrultusunda bandrol üretiminin Kibar Holding'e bağlı Sicpan Assan'a devredileceği yönünde. Sicpan Assan şirketinin bandrollerdeki 'güvenlik kodlaması' işlemini yaptığını açıklayan Levent Dinçer, "Darphanedeki 6 makinenin 3'ünü Sicpan Assan'in Tuzla'daki fabrikasına götürülecek. Üretimin orada devam ettirilmek istendiğini öğrendik. Hükümetle Assan el ele verip grev kırıcılığı yapıyor" diye konuştu. Konuyla ilgili ulaşmaya çalıştığımız Sicpan Assan yetkilerinden ise bir geri dönüş alamadık.


Bakan Çelik'e çağrı: Attığınız imzaya uyun

Basın İş Sendikası Başkanı Yakup Akkaya, İstanbul Valiliğinin de grev kırıcılığında devreye girdiğini açıkladı. Görevlendirilen güvenlik güçleri ile birlikte kamyonların darphane binasına giriş yaptığını kaydeden Akkaya, tüm gücü elinde bulunduran devletin resmen grev kırıcılığı yaptığını kaydetti. 61 gündür grev yapan işçilerin borç batağında olduğunu kaydeden Akkaya, şu değerlendirmeyi yaptı: "Biz yalnızca sendikal haklarımızı kullanıyoruz. İşçiler karın tokluğu ile mücadele ediyor. Devlet resmen yasadışı bir tavırla grev kırıcılığı yapıyor. Makinelerin üretim merkezi dışına çıkarılması kesinlikle yasak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bir çağrıda bulunuyorum. Altına imza attığınız savunduğunuz sendika yasasına lütfen uyun."

6.9.2013

 

GÜNDEM