ffa41
Basın-Evrensel-Türk-İşte Sular Bulanık

 

Bir süredir iç tartışmalar nedeniyle iş yapamaz hale gelen Türk-îş'te Olağanüstü Genel Kurul 29 Haziranda yapılacak. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi yasası görüşmeleri sırasında özellikle 30'dan az işçinin çalıştığı işyerlerinde işe iade davası açılmasını engelleyen maddeye Türk-îş Başkanı Mustafa Kumlu'nun imza atmasıyla başlayan ayrılık, olağanüstü ile sonuçlandı.

Olağanüstü kararma Mustafa Kumlu'nun da "Parçalanmışlık sona ersin" düşüncesi ile onay verdiği ancak "Tabanda bir sıkıntı yok, yönetim içindeki kişilerin sıkıntıları var" dediği söyleniyor. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Demiryol-îş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Teksif Genel Başkanı Nazmi Irgat birlikte hareket ederken, Yol-îş Genel Başkanı Ramazan Ağar'm yeni yönetimde SGBP'den başkanların da olmasını istediği kulislerde konuşuluyor.


Tes-îş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun yeniden aday olup olmayacağı ya da kimi destekleyeceği henüz netleşmiş değil. Tes-îş şube başkanlarının Kumlu'nun aksi bir kararı olması halinde bile Ramazan Ağar'm içinde olacağı bir yönetime destek vereceği konuşuluyor. Ne yapacağı merak konusu olan Sendikal Güç Birliği Platformunun (SGBP) da önümüzdeki günlerde bir araya gelerek tavrını netleştirmesi bekleniyor. SGBP içindeki bazı genel başkanların tek liste çıkması yönünde eğilimleri bulunurken, 'mevcut yapıyla ortaklaşmayalım' diyen başkanlar da var.

11.6.2013

 

GÜNDEM