ffa41
Basın-Evrensel-Sendikal Güç Birliği Platformu; Kumlu ve Atalaysız Türk-İş

 

Sendikal Güç Birliği Platformuna bağlı sendikaların Genel Başkanları önceki akşam bir araya gelerek Türk-Iş'te Olağanüstü Genel Kurul'da nasıl bir politika izleyeceklerini belirlediler. Toplantıya mazeret bildiren Belediye-Iş Genel Başkanı Nihat Yurdakul dışındaki tüm başkanlar katıldı.

 

Mevcut Türk-Iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Mali Sekreter Ergün Atalay'ın içinde olmayacağı bir listenin oluşturulması gerektiğini düşünen SGBP, bu kişilerin içinde olacağı bir Türk-Iş'in politikalarını değiştiremeyeceğini düşünüyor.

Daha önce 29 Haziranda yapılacak diye açıklanan Türk-Iş Olağanüstü Genel Kurulu konusunda hâlâ net bir adım atılmaması, belirsizlik halinin devam etmesini eleştiren SGBP bu durumun bir an önce netleşmesini istiyor.

Son yapılan Genel kurulun iptali için Tek Gıda-Iş ve TOLEYIS Sendikalarının açtığı dava bilirkişiye gönderilirken SGBP'ye bağlı sendikaların başkanları, eski delegelerle yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurulunda benzer sakatlıkların ortaya çıkacağını, bütün bu konuların oturulup tartışılması gerektiği sonucuna vardı.

NE DEĞİŞECEK?

Toplantıyla ilgili gazetemize bilgi veren Tek Gıda-Iş Genel Başkanı Mustafa Türkel, görünen tabloda Mustafa Kumlu'nun Türk-Iş'i bırakacağını, Ergün Atalay'ın başkan olmak istediğini ifade ederek, "Peki o zaman ne değişecek? Ergün Atalay zaten şu anda AKP'nin Türk-Iş içindeki eli olarak biliniyor. Böyle bir kişi Türk-Iş'in politikalarını nasıl değiştirecek? Biz SGBP olarak her iki ismi de istemiyoruz. Biz yüzünü işçi sınıfına dönen, siyasi iktidarın emekçiler üzerinde uyguladığı politikalara karşı durabilecek bir Türk-İş yönetimi istiyoruz" dedi.

Türk-İş'in içinde sadece SGBP'nin olmadığını, bu durumu diğer sendikalar ile de görüşeceklerinin bilgisini veren Türkel, "O yüzden bu ikisinin içinde olmayacağı bir yönetim yapısını oturup diğer sendikalar ile konuşabiliriz. Tabii şu da unutulmamalıdır eğer SGBP'nin dışında olacağı bir Türk-Iş'in de işçi sınıfı mücadelesine vereceği bir katkı yoktur" diye konuştu.

 

17.06.2013

 

 

GÜNDEM