ffa41
Basın-Evrensel-Birleşik Metal-İşten Türk Metal Ve Çelik-İşe Çağrı: Greve birlikte çıkalım

115 bin metal işçisi için Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş sendikalarının MESS ile yaptığı grup toplusözleşme görüşmelerinde uyuşmazlığa gidildi. Türk Metal Sendikasının grev kararını açıklamasının ardından, Kocaeli'de Birleşik Metal-İş'in yaptığı eylemde konuşan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, "Birlikte mücadele etmeliyiz. Birlikte bir grev tarihi belirlenmeli ve başarı için mutlaka metal işçileri birlikte hareket etmelidir" dedi.

 

Kocaeli'de Merkez Bankası önünden İnsan Hakları Parkına yürüyen Birleşik Metal-İş üyeleri MESS'i protesto etti. Eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türk Metal Sendikasının grev kararını açıkladığını ve 60 günlük sürenin başladığını Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Kocaeli'nde yapılan yürüyüş sonrası birlikte grev ç,ağrısı yaptı hatırlatarak, "Bize de bu hafta içinde arabulucu raporu gelir diye düşünüyoruz. Biz de kamuoyuna grev kararını açıklayacağız. Uyuşmazlık süreci bittikten sonra komisyonlarımızı toplayıp önümüzdeki günlerde yapacağımız yeni eylemleri planlayacağız" diye konuştu.

ORTAK TARİH BELİRLEYELİM

3 Haziranın Nâzım Hikmet'in ölüm yıldönümü olduğunu söyleyen Serdaroğlu diğer sendikalara şu çağrıyı yaptı, "Gelin bu büyük şairimizi metal işçilerinin metal patronlarına karşı verdikleri mücadele ile analım. Nâzım Hikmet'i en güzel bu şekilde anarız. Gelin 3 Haziranda metal işçilerinin grevini ortak başlatalım." Serdaroğlu, eğer farklı bir plan yoksa ortak tarih belirlenip ortak hareket edilebileceğini kaydetti. Gelinen süreçte metal işçilerinin sürece sahip çıktığını dile getiren Serdaroğlu, "Artık kimsenin hata yapma şansı yok. Çünkü yapılacak hatalar çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Metal işçisi bu sürecin peşini bırakmayacaktır. O yüzden birlikte grev tarihinin belirlenmesi ve başarı için ortak mücadelenin örgütlenmesi gerekiyor. Sendikalar bu organizasyonu yaparsa işçilerin ortak mücadelesi açısından sıkıntı olmaz" diye konuştu.

EVRENSEL-8.5.2013

 

 

GÜNDEM