ffa41
Basın-Cumhuriyet- Baskılar Alanlarda Kınanacak

 

Türk-İş içerisindeki muhalif 10 sendikanın oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) baskılara karşı sesini duyurmak amacıyla 23 Mart'ta Lüleburgaz'da Trakya bölge mitingi düzenleyecek. Ardından başka bölgelerde de miting yapacak.

 

 SGBP, diğer konfederasyonlar ile meslek ve sivil toplum örgütlerini de mitinge davet etti. Türk-İş üyesi Hava-İş, Kristal-İş, TGS, TÜMTİS, Deri-İş, Petrol-İş, Tek-Gıda-İş, Belediye-İş, Tez Koop-İş ve Basın-İş'ten oluşan SGBP'nin dönem sözcüsü, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Trakya'dan başlayarak tüm bölgelerde miting yapacaklarını söyledi. "Biz bu mitinglerin devamını getirmek ve baskılara karşı sesimizi duyurmak için alanlara çıkmayı bir program halinde önümüze koyduk" diyen Çetintaş, bunun ilk adımının da Trakya olacağını, 1 Mayıs'tan sonra diğer bölgelerde de eylem yapacaklarını belirtti. Mitingin sloganının "kuralsız, güvencesiz çalışmaya hayır; taşerona son" olduğunu dile getiren Çetintaş, iktidarın çalışma yaşamında emekçilerin aleyhine düzenlemeleri uygulamaya geçirdiğine dikkat çekti.

 

 Emek dünyasının baskı altına alındığını, kuralsız çalışmanın dayatıldığını vurgulayan Çetintaş, miting karan almadan önce Türk-İş yönetimine Başkanlar Kurulu'nun toplanması için çağrı yaptıklarını ancak bir yanıt gelmediğini ifade etti.

Cumhuriyet-18.03.2013

 

 

GÜNDEM