ffa41
Basın-Cumhuriyet-Türk-İşte Değişim Şart

 

29 Haziran'da yapılacak genel kurulu değerlendiren Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın ile Tekgıdaİş Sendikası Genel Başkanı Türkel, konfederasyonda değişimin şart olduğunu dile getirdi. Genel kurulda anahtarın el değiştireceğini vurgulayan sendika başkanlarına göre cesur adımlar atılmalı.

Türk-İş'te 29 Haziran'da olağanüstü genel kurul olacağı dillendirilirken, Petrol-lş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ile Tekgıda-lş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, değişimin şart olduğunu dile getirdi. Tekgıda-lş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, delege sayılarındaki usulsüzlük nedeniyle Türk-lş'ın son genel kurulunun iptali istemiyle açtıkları davayı geri çekmediklerini bildirdi.  

"Eğer sendika yönetimindeki arkadaşlar bizden habersiz çekmiş iseler zaten disiplin suçu işlemişler demektir" diyen Türkel, Türk-İş'te şu anda olağanüstü genel kurul kararını da yönetim kurulunun değil, delegeler ya da başkanlar kurulunun alabileceğine dikkat çekti.

Türkel, "Türk-İş'e yazık oluyor. Türk-İş'in bu hali sürdürülebilir, kabul edilebilir değil" dedi. Türk-İş'te Mustafa Kumlu 'nun yerine Demıryol-lş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay'ın getirilmek istendiğine işaret eden Türkel, "Kumlu gidecek, Atalay gelecek, ne değişecek? Türk-İş'in anahtarlarını götürüp Başbakan'a teslim edecekler." dedi. Türk-lş'ın sesinin çıkmadığını, Çaykur'da, THY grevinde siyasi operasyonların görmezden gelinmesinin işçileri rahatsız ettiğim kaydeden Türkel, Türk-İş'te değişimin şart olduğunu söyledi.

Çaykur grevi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Türkel, grevin sonlandırılmasının "siyasi operasyon" olduğunu savundu. Türkel, "Sayın Başbakan'ın bilgisi var. Aksi takdirde toplusözleşme masasında 10 milyon lirayı vermeyen Çaykur, işçiyi bir ay erken çağırarak kurumu 22 milyon lira maliyet altına sokacak cesareti nereden alıyor?" diye konuştu.

Farklılıklar temsil edilsin

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da "Petrol-İş, Türk-İş'te birlik ve beraberliği sağlayacak, Türk-İş'in sendikal anlayış ve politikalarının değişimine önderlik edecek, Türk-İş'in çoğulcu yapısına uygun bütün farklılıkların temsil edildiği bir Türk-İş yönetimi oluşmasını savunmaktadır" dedi.  

Öztaşkın, bu düşünceleri savunan başta Sendikal Güç Birliği Platformu olmak üzere, "Toplumda Türk-İş'e olan güven ile itibarın yeniden sağlanmasını, sınıf kimliğini yeniden bürünmesini, mücadeleyi temel politika olarak benimseyen" sendikalarla birlikte olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Türk-İş'te "aynı sendikal anlayışların, aynı politikaların devamını sağlayacak" yöneticilere destek vermeyi düşünmediklerini de belirten Öztaşkın, bütün sendikaların gerçek üye sayılarına göre adil delege sayıları ile temsil edildiği bir kongre yapılmasını da istedi.

Cumhuriyet, MUSTAFA ÇAKIR-9.6.2013

 

 

 

 

 

GÜNDEM