ffa41
Basın-Birgün Gazetesi: Sendikal Güç Birliği Bugün Bir Saat İş Bırakılacak

Sendikal Güç Birliği Platformu'nu (SGBP) oluşturan Basın-İş, Belediye-İş, Deri-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, TekGıda-Iş, Tez Koop-İş, TÜMTİS ve TGS sendikalarının üyeleri bugün çalıştıkları tüm işyerlerinde bir saat iş durduracak.

 

Sendikal Güç Birliği Gün Boyu Eylemde

Grev, miting, oturma eylemi Neden karşılar, ne istiyorlar?

Sendikal Güç Birliği Platformu'nu(SGBP) oluşturan Basın-İş, Belediye-İş, Deri-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, TekGıda-İş, Tez Koop-İş, TÜMTİS ve TGS sendikalarının üyeleri bugün çalıştıkları tüm işyerlerinde bir saat iş durduracak. Bugün Meclis'te kalan kısımları görüşülecek Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu protesto eden SGBP üyeleri ayrıca 6 büyük kentte eş zamanlı eylem yapacak. Eylemler; Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antep ve İstanbul'da Taksim Meydanı'nda eş zamanlı olarak saat 13.00'de başlatılacak.

Sendikal Güç Birliği'ni oluşturan sendikaların üyeleri akşam da eylemlerine devam edecek. Çalışanlar işyerlerinin önünde oturma eylemi yaparak, ayrıca oturma eylemlerine ziyaretler düzenlenecek. SGBP'den yapılan açıklamada eylemlerin gece geç saatlere kadar devam edeceği ve eylemlerin daha sonra koordineli bir şekilde sona erdireleceği bildirildi.

 

Kanun, Hayal Kırıklığı Yarattı

Sendikal Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü TÜMTİS Genel Başkanı Kenan öztürk de yaptığı açıklamada, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu hayal kırıklığı olarak niteleyerek, "Şu anda mecliste ilk bölümü tartışılıp kabul edilen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hayal kırıklığından başka bir şey getirmiyor. Sendikalar olarak daha özgürlükçü, uluslararası sözleşmelere uygun, çağdaş, demokratik çalışma hayatını sağlayacak bir yasa için yıllardır devam ettirdiğimiz mücadelemizde önce yeni özgürlükçü yasa çıkacak diye yıllarca oyalandık. Şimdi karşımıza çıkarılan yasa yine 12 Eylül darbe mantığı ile hazırlanmış, sendikal haklan sınırlandırma, yasaklama hedefiyle yazılmış bir yasadır" dedi.

Öztürk, yapacakları eylemlere bütün sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini dayanışma için destek vermeye çağırdı. Deri-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada da İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayii bölgesinde örgütlü binlerce işçinin iş bırakacağı belirtilerek, saat 7.30'da yürüyüş yapılacağı bildirildi.

Meclis gündemindeki Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı ile 12 Eylül döneminde yazılan yasadan daha geri düzenlemeler ve hak gaspları sendikaları beklemekte.

Sendikaları tasfiyeyi amaçlayan bu yasa ile muhalif, mücadeleci sendikaların toplu sözleşme yetkileri gasp edilmekte, yalnızca yandaş, işbirlikçi sendikalara yaşam hakkı tanınmakta.

İşkollarını birleştiren ve işkolu barajını sendikaların aşamayacağı şekilde (ilk yıl için yüzde 1, ikinci yıl için yüzde 2, üçüncü yıl için yüzde 3) belirleyen bu yasa ile 3 yıl içinde şu an toplu sözleşme yetkisine sahip olan sendikaların büyük çoğunluğu yetkisini kaybedecek. Ayrıca 30'dan az işçi çalıştıran işyerlerinde sendikalı olanların işten çıkarılmaları veya baskı görmeleri halinde mahkemede haklarını aramalarına da engel olunmakta.

Sendika kuruculuğunda işkolunda çalışma şartı kaldırılarak yasadışı şekilde kurulan yandaş sendikalar kurtarılmakta.

Grev çadırının kurulması, sendikaların birbirlerine dayanışma göstermesi yasaklanmakta. Noter şartı bir süre daha korunmakta, sonrasında ise hiçbir yeterli güvenlik alınmadan e-devlet şifresine geçilmekte.

Mevcut yasadaki grev yasaklan korunmakta. Sendikaların iç işlerine devlet ayrıntılı şekilde karışmakta ve demokratik bir iç işleyişe müsaade etmemekte. SGBP, yasaksız, barajsız, demokratik bir sendika yasası talep ediyor.

 

16.10.2012

 

 

GÜNDEM