ffa41
Basın-Aydınlık-Türk-İş te Gizli Hesaplar

Türk-İş Konfederasyonu'nun 3 yöneticisinin 29 Haziran tarihinde aldığı Olağanüstü Genel Kurul kararını Genel Başkan Mustafa Kumlu da imzaladı. İstifa etmesi yönünde yapılan baskılara Kumlu, kararı imzalayarak yanıt vermiş oldu.

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Genel Mali Sekreter Ergün Atalay ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Nazmi Irgat'ın hazırladığı ve imzaladığı Olağanüstü Genel Kurul kararı uzun bir süredir bekletiliyordu.

 

Bu rötarın nedenlerinden biri 2011 Aralık ayında yapılan 21. Olağan Genel Kurul'un iptali için açılan dava, diğeri ise Kumlu'nun istifa etmesi durumunda üç isme yakın olan ve yönetimin ilk yedeği Koop-İş Başkanı Eyüp Alemdar'ın Yönetim Kurulu'na çağırılma olasılığı yüzünden bekletiliyordu. Ancak hesapta olmayan Çaykur grevi Türk-İş'te hesapları değiştirdi.

Ne umuldu ne çıktı

 

Türk-İş'teki tablonun bir benzeri de Tek Gıda-İş'te yaşandı. Çaykur grevini fiilen gerçekleştirilememiş olması Tek Gıdaİş Başkanı Mustafa Türkel'e mal edilmek istendi. Tek Gıda-İş'in Genel Sekreteri Mecit Amaç, Genel Mali Sekreteri Mehmet Karataş ve Genel Teşkilat Sekreteri Recep Ali Çelik, Genel Başkan Türkel'in istifa etmesini istedi.

 

İstifayı kabul etmeyen Türkel'e karşı üç yönetici çeşitli girişimlerde bulundular. Bunlardan biri de Çaykur'da Toplu İş Sözleşmesi'nin imzalanmasına karşılık, Türk-İş Genel Kurulu'nun iptali istemiyle açılan davanın geri çekilme kararıydı. Tek Gıda-İş Sendikası'nın 3 muhalif yöneticisinin bu konuda karar aldığı ve Ergün Atalay'a verdikleri ileri sürülüyor.

 

Diğer davacı TOLEYİS ve Sendikanın Genel Başkam Cemail Bakmdı'nın ise Pevrul Kavlak'la davanın geri çekilmesi yönünde anlaştığı ileri sürülüyor. İşte bu garantileri alan Türk-İş'teki üç yönetici de Olağanüstü Genel Kurul çalışmalarını hızlandırdı. Aydınlık'a ulaşan bilgiye göre, Mustafa Kumlu'ya önce istifa etmesi baskısı yapıldı. Ancak Kumlu'nun bunu kabul etmediği belirtiliyor.

 

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar'ın da Kumlu'nun yanında yer aldığı iddia edildi. Üç Yönetici tarafından hazırlatıldığı ileri sürülen Denetim Kurulu raporunun ise işin kılıfı olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. Olağanüstü Genel Kurul'un eski delege sayılarıyla hazırlandığı konuşulurken bir yandan da kulis çalışmaları başladı. Bu süreçte hem Sendikal Güç Birliği'nin nasıl bir tavır alacağı hem de yasal sürecin nasıl işleyeceği merak ediliyor.

9.6.2013-Aydınlık, ESİN ERGENÇ TURHAN

 

 

 

 

 

 

GÜNDEM