ffa41
Basın-Akşam-Grev olursa daha çok isçi atılacak!

Bakan Yıldırım, 15 Mayısta THY ve bağlı işyerlerinde grev yapacaklarını duyuran Hava-İş'i uyararak, "Sendikaların daha sorumlu davranması lazım. Greve gittiniz ne olacak? Başka havayolu şirketleri sizin elinizdekileri alacak. Daha çok işçi işten çıkarılacak" dedi.

Binali Yıldırım daha önce 3. havalimanından gelecek paranın milyar eurosunu nükleer santral için harcayacaklarını söylemişti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 15 Mayıs'ta THY ve bağlı işyerlerinde greve çıkacaklarını duyuran Hava-İş Sendi kası'nı uyararak, "Sendikaların daha sorumlu davranması lazım Greve gittiniz ne olacak? Başka havayolu şirketleri sizin elinizde kileri alacak. Ondan sonra daha çok işçi çıkarmak zorunda kalınacak. Bu şirket hepimizin şirketi, ona en başta çalışanların sahip çıkması gerekir. Hâlâ anlaşma yolu vardır" dedi.

ÖYLESİNE VERİLMEZ

BAKAN Yıldırım, Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının 25 yıllık kira bedeli için 22 milyar 152 milyon euro verecek olmasına ilişkin, "Bu kadar para şan olsun diye verilmez, yüklenici firmalar bunun hesabını kitabını mutlaka yapmışlardır. Proje kendi içinde kârlılığı olan rahatlıkla bu rakamları karşılayabilen bir proje" dedi.

Projelerin, imzalar atıldıktan sonra 42 ay içinde işletmeye açılacağını söyleyen Yıldırım, "Altyapı olarak dünyanın en büyük havalimanlarına eş bir proje olacak. 2008 krizden sonra dünyanın merkezi Ortadoğu'ya özellikle Türkiye'ye doğru kaydı. Türkiye, hava trafiğinin merkezine dönüşecek, son 10 yıl bunun göstergesi. Bu projeye devletin bütçesinden bir kaynak aktarılmayacak" diye konuştu.

7.5.2013

 

 

GÜNDEM