ffa41
BASIN AÇIKLAMASI-EŞKİYA ARIYORSANIZ DÖNÜP AYNAYA BAKIN…

EŞKİYA ARIYORSANIZ DÖNÜP AYNAYA BAKIN…

Bazı basın yayın organlarında sendikamız yöneticilerinin İzmir/Gaziemir Belediyesi görevlilerine saldırdığına ilişkin gerçeği yansıtmayan tek taraflı yayınlar yapılmıştır.

İzmir/Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda yerel seçimlerin ardından sendikamız üyelerini DİSK/Genel-İş’e üye olmaya zorlamış, aynı gün sabah 9.00 ile 15.00 saatleri arasında, iş, ekmek korkusuyla 584 üyemizin 554'ü sendikamızdan istifa ettirilmiş, DİSK/Genel-İş’e üye olmak zorunda bırakılmıştır.

Halil Arda hukuksuzluklarına; aralarında temsilcimiz ve şube yönetim kurulu üyelerimizin de bulunduğu 33 emekçiyi asılsız gerekçelerle işten atarak devam etmiştir.

Sendikamız, 2020 yılı Şubat ayına kadar Gaziemir’de yetkili sendika olarak Gaziemir Belediyesinde yaşanan hukuksuzlukları, işçi kıyımını kamuoyunu anlatmak için her platformu kullanmış, basın açıklaması ve eylemlerle işçi kıyımını protesto etmiştir.

Kamuoyuna yansıyan olaydan bir gün önce (19.12.2019) biri şube yönetim kurulu üyemiz olmak üzere iki işçinin işten atılması üzerine belediye önünde kitlesel bir basın açıklaması yapılmış, ertesi gün de işçi kıyımına karşı bildiri dağıtılacağı açıklanmıştır.

Sendikamız üye ve yöneticileri Kaymakamlıktan aldıkları izinle Gaziemir Pazaryeri'nde bildiri dağıtırken(20.12.2019), Belediye Başkanı Halil Arda tarafından gönderilen 10-12 kişilik “şehir eşkıyası”, bildiri dağıtımını yapan üyelerimize saldırmış, onları engellemeye çalışmıştır. Belediye-İş üyelerinin direnci karşısında küfreden “daha çok kişiyi atacağız”  diyen Belediyenin basın bürosunda çalışan şahıs, kaçarken ayağı takılıp düşmüştür. Olay sonrası taraflar karşılıklı olarak birbirinden şikayetçi olmuştur.

Gaziemir’de parti üyeleri, esnaf, işçiler ve örgütlü sendika ile kavgalı olan, “doğruları söylememeyi” alışkanlık hâkline getiren, işçi ve emek düşmanı Halil Arda, mağduru oynamayı tercih etmiş, hatta olayın ardından yaptığı konuşmada haddi ve hakkı olmadan sendikamızı “eşkıyalıkla” suçlamıştır.

Soruyoruz? İşten atılan arkadaşlarına sahip çıkan, yaşanan hukuksuzluklar karşısında Gaziemir halkını bilgilendirmek için bildiri dağıtan Belediye-İş üyeleri mi eşkıyadır? Yoksa, demokratik haklarını kullanıp, izinli bildiri dağıtanlara saldırıp, darp etmeye çalışan, başaramayınca küfredip kaçanları gönderenler mi eşkıyadır?

Eğer ortada bir eşkıyalık varsa, o da sendikamızın yasal demokratik hakkını kullanmasına engel olan, şehir eşkıyalarını üyelerimizin üzerine saldırtan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın ta kendisidir.

Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. Gaziemir’de Halil Arda’ya ilişkin gerçekler ortaya çıkmaktadır.

Halil Arda konuşmalarında, yaptığı adaletsizliklere ve vicdansızlıklara sahip çıkmadıkları için CHP İl, İlçe başkan ve yönetimlerini eleştirmektedir.

CHP ilkeleri doğrultusunda, güçlünün güçsüze yaptığı haksızlıklar karşısında, haksızlığa uğrayan emekçinin yanında yer alıp, Halil Arda’nın yanlışlarına sahip çıkmayan CHP İl ve İlçe yönetimine ve üyelerine ilkeli duruşlarından dolayı ayrıca teşekkür ederiz. Saygılarımızla. 23.12.2019

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM