ffa41
Aydınlık Gazetesi-EMEKÇİLER ŞALTER İNDİRİYOR

Türk-İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu-İş, TMMOB ve TTB bugün iş bırakıyor. Manisa Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için tüm yurt genelinde tam gün iş bırakılıyor.
Türk-İş yönetim kurulunun aldığı 1 günlük iş bırakma kararını yazılı olarak ilan etti. Yapılan açıklamada Manisa Soma'da yaşanan facianın Türkiye tarihideki en büyük iş cinayeti olduğu belirtildi. Yazılı açıklamaya şöyle devam edildi:

"Yönetim Kurulumuz 1 hafta süreyle tüm işyerlerinde yas ilan etmiş, 1 hafta boyunca tüm işyerlerinde üç dakika süreyle işin durdurularak saygı duruşunda bulunulması ve bu iş cinayetinin protesto edilmesini kararlaştırmıştı.


Bu kararımız geçerliliğini korumakla birlikte, olayın boyutu, vahamet ve Cumhuriyet tarihimizin bu en büyük iş cinayeti nedeniyle, Yönetim Kurulumuz 15 Mayıs 2014 Perşembe günü tüm işyerlerinde 1 gün süreyle işi durdurma kararı almıştır. Konfederasyonumuza üye tüm işçilerimiz, sabah işyerlerine gidecek, şehit madencilerimiz için saygı duruşunda bulunacak ve bütün gün çalışmama haklarını kullanacaklardır."'Bugünden itibaren eyleme geçiyoruz'     
DİSK de yaptığı yazılı açıklamada 1 günlük grevi şöyle duyurdu: "Biz Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve DİSK'e bağlı sendikalar olarak bugünden itibaren eyleme geçiyoruz. Belediyelerden hastanelere, metal fabrikalarından lastik fabrikalarına, konfeksiyonlardan ambarlara, tersanelerden bürolara tüm işkollarında sabahtan itibaren iş bırakma, anma etkinlikleri, basın açıklamaları gibi eylemler başlamıştır.
15 Mayıs Perşembe günü sabahtan itibaren KESK, TMMOB ve TTB ile birlikte saat 09'da tüm Türkiye'de tüm işyerlerinde saygı duruşunun ardından iş bırakıyoruz. Tüm halkımızı da iş bırakarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri'nin önüne yürümeye, siyah giyinmeye, siyah kurdeleler takmaya, evinin, işyerinin balkonuna, aracına siyah bezler asmaya çağırıyoruz."

'Sorumlu AKP hükümetidir'

Türk-İş'e bağlı sendikalar dün Galatasaray Meydan'mda toplandı. Burada basın açıklamasını okuyan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, facianın sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu söyledi. Ülkeyi yönetenler ve işverenlerin kazalardan ders çıkarması gerektiğini belirten Türk-İş Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak şunları söyledi: "1992 yılında Zonguldak Kozlu'da meydana gelen ve 270 arkadaşımızın şehit olduğu maden faciası, yaşanan bu olay ve 1999 depremin de ülkemizin yaşadığı en acı olaylardan biridir. Bu dram ülkemizin hafızasında kara bir leke olarak yer alacaktır. Türk-İş, bu facianın sorumlularının bulunup hak ettikleri cezaları alana kadar konunun takipçisi olacak." 

15.5.2014

 

 

 

 

 

 

GÜNDEM