ffa1
Atatürk, Cumhuriyet ve Milli bayramlar bu ülkenin, bu ulusun ortak değerleridir…

Atatürk, Cumhuriyet ve Milli bayramlar bu ülkenin, bu ulusun ortak değerleridir…

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri okul duvarlarının arasına hapsedilemez…

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin sadece Ankara'da stadyum'da kutlanmasını, diğer il ve ilçelerdeki kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istemiştir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yazısından sonra Ankara dışındaki hiçbir İl ve ilçede hipodrom ve diğer alanlarda halkın katılımı ile çeşitli görsel etkinliklerle bayram kutlaması yapılmayacaktır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen bu talimatta iyi niyet yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı bu girişimiyle; bir yönüyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın içeriğini boşaltırken, diğer yanda da öğrencilerin bayram kutlamalarına katılımını açıkça engelleyip, kutlamaları okul duvarlarının arasına hapsetmek istemektedir.

 

Oysa 19 Mayıs 1919; ülkemizin emperyalistler tarafından işgal edilerek parçalanmak istendiği, başkentinin düşman askerleri tarafından kuşatıldığı; açlığın, yokluğun, kargaşanın ve çaresizliğin egemen olduğu bir dönemde, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ülkemizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini başlattığı gündür. 19 Mayıs 1919, esaretten özgürlüğe, geri kalmışlıktan aydınlığa kavuşmanın günüdür.

 

Millete mal olmuş bir milli bayramı coşkuyla kutlamaya engel olmak, onu sulandırmaya çalışmak Milli Eğitim Bakanı’nın işi değildir.

 

Atatürk, Cumhuriyet ve Milli bayramlar bu ülkenin, bu ulusun ortak değerleridir, çimentosudur. Bu ulus, bu değerleri ile oynamak ve bu değerleri yıpratmak isteyenlere gerektiğinde hak ettiği cevabı verecek kadar güçlü ve onurludur.

Saygılarımızla.

 

                                                                      Nihat Yurdakul

                                                                       Genel Başkan

 

 

GÜNDEM